Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Формувальник ручного формування 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією формувальника ручного формування 2 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: склад та властивості формувальних сумішей та інших матеріалів, які застосовує для виготовлення форм; розміри припусків на усадку та оброблення; щільність набивання форм та їх газопроникність, співвідношення перерізів, взаємне розташування та розміри стояка, живильників та шлакоуловлювача; послідовність виготовлення оболонкових форм та стрижнів; вимоги до готових форм; будову та спосіб застосування контрольно-вимірювального інструменту та пристроїв, ливникової системи; режим випалювання оболонок.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Формує вручну за моделями та шаблонами, в опоках або в ґрунті великі прості відливки, а також складні відливки середніх розмірів з фасонними поверхнями, з великою кількістю стрижнів та від'ємних частин. Формує вручну оболонкові напівформи та стрижні для великих відповідальних відливок складної конфігурації. Склеює оболонкові форми пульвербакелітом в гарячому стані. Складає оболонкові форми з установленням складних стрижнів. Виготовляє форми за складними шаблонами та простими скелетними моделями. Формує вручну за моделями суднової арматури з вуглецевої сталі, яку випробовують під тиском до 5 МПа (50 атм), із кольорових сплавів, що випробовують під тиском до 3 МПа (30 атм). Складає форми середньої складності з установленням холодильників та стрижнів. Набиває та трамбує форми для особливо складних, великих і відповідальних відливок індивідуального виробництва, прошпилює, фарбує та кріпить форми для складних та відповідальних відливок спільно з формувальником ручного формування вищої кваліфікації. Керує підйомно-транспортним устаткуванням з підлоги, стропує контейнери, ув'язує вантажі для піднімання та переміщення.

Приклади робіт
Виготовлення форм: Барабани кранові з діаметром понад 500 до 1000 мм. Барабани поршневих кілець. Башмаки гальмових колодок. Бігуни підкранові різних діаметрів. Букси рухомого складу. Ванни побутові. Виливниці для зливків з масою понад 1,5 до 5 т. Відводи пароопалювання. Віденець з діаметром 66 мм з литим зубом. Втулки з діаметром понад 600 мм. Головки задні водяних насосів. Жолоби для доменних печей. Колеса з гладким ободом однодискові з діаметром понад 500 до 1500 мм. Колеса з гладким ободом дво- та тридискові з діаметром до 1000 мм. Колеса робочі водяних насосів. Колектори вихлопні та всмоктувальні двигунів. Колонки водомірного скла. Корпуси вентилів з отворами з діаметром понад 100 мм. Корпуси водяного та масляного насосів двигунів. Корпуси, кришки, коліна труб, трійники суднової арматури. Корпуси приводів клапанів тепловозів. Корпуси шпиндельних коробок для горизонтально- та вертикально-свердлильних верстатів. Кронштейни приводів регуляторів. Крильчатки водяних насосів. Кришки люків блоку циліндрів дизелів тепловозу. Кришки самозмащувальних підшипників з діаметром понад 500 мм. Кришки редукторів довжиною понад 700 до 1500 мм. Кришки циліндрів двигунів внутрішнього згоряння. Клюзи палубні, бортові, носові, кормові та рейдових бочок з максимальним розміром до 1000 мм з прямим та косим патрубком до 750 мм. Кнехти. Лапи якірні з масою до 1500 кг. Лопаті гребних гвинтів зі спрямленою площею до 1 кв.м. Маховики та шківи з діаметром понад 500 до 1500 мм. Мульди завалочних машин. Муфти з'єднувальні з діаметром понад 500 мм. Ніжки станин токарно-гвинторізних верстатів. Обмоткотримачі електромашин з діаметром понад 700 мм. Обичайки, віденці, кільця, які формуються за шаблонами, з діаметром до 800 мм, які формуються за моделями з діаметром понад 600 до 1200 мм. Опоки з площею рознімання понад 3 до 6 кв.м. Основини станин горизонтальних та вертикальних верстатів. Патрубки з отворами з діаметром понад 1500 мм. Патрубки холодильників компресорів тепловозів. Плити камбузні. Плити опок. Поршні циліндрів низького та високого тиску компресорів тепловозів. Пуансони з діаметром понад 600 до 1500 мм. Розтруби суднові зі стрижнями з діаметром до 1000 мм. Сплави вуглецеві та кольорові, які випробовуються тиском до 30 атм.