* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Заточувальник 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією заточувальника 2 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову і правила підналагодження заточувальних верстатів; будову універсальних і спеціальних пристроїв; характеристики шліфувальних кругів за формою, твердістю, зернистістю та зв'язкою; вплив температури на деформацію інструменту, який заточує; значення факторів режиму оброблення та їх вплив на якість заточування; призначення і правила застосування складного контрольно-вимірювального інструменту та приладів; допуски і посадки, квалітети і параметри шорсткості (класи точності і чистоти оброблення).

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Заточує і доводить різальний інструмент з великою кількістю різальних граней різних контурів за 8 - 11-м квалітетами (3 - 4-м класами точності) та за параметром Ra 2,5-0,63 (за 6 - 8-м класами чистоти) на заточувальних верстатах з самостійним їх підналагодженням. Заточує різальний інструмент за 7 - 10-м квалітетами (2 - 3-м класами точності) на спеціалізованих напівавтоматичних і автоматичних верстатах, пристроях та налагоджених для заточування визначеного інструменту. Заточує і править різні інструменти для різання продуктів і тютюну, а також інструментів для вирізувальних і інших подібних машин.

Приклади робіт
Голки для волок складної конфігурації - заточування. Зенкери - заточування різальних граней. Мітчики з діаметром понад 2 мм - заточування зуба. Ножі пресів довжиною понад 500 мм - заточування. Пластини розточувальні з швидкорізальної сталі та твердого сплаву - заточування по передній та задній гранях та забірному конусу. Плашки круглі з діаметром понад 2 мм - заточування. Різаки для вирубання деталей верха взуття - заточування. Різці токарні - повне заточування. Різці з пластинками твердих сплавів - заточування та доведення передньої та задньої граней. Розгортки конусні зі спіральним зубом - заточування. Розгортки циліндричні - заточування. Сегменти до пил - заточування різальних граней зубів. Свердла перові та спеціальні - заточування різальних граней. Свердла, оснащені пластинками з твердого сплаву - заточування. Свердла спіральні з діаметром до 2 та понад 16 мм - заточування. Фрези деревообробні: пазові для штабиків, галтельні, калювальні, для гладкого стругання, для відбирання фальца - заточування по передній грані. Фрези дискові з вставними ножами - заточування різальних граней. Фрези для напівкруглого профілю опуклі та угнуті, пазові - заточування по передній грані. Фрези кінцеві та шпонкові з циліндричним та конічним хвостовиком, фрези шліцьові, відрізні, дискові тристоронні, циліндричні з дрібним та великим зубом, кутові та двокутові - заточування зуба по передній і задній гранях.