* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Добувна промисловість
Інструкція для посади "Гірник на маркшейдерських роботах 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 5. Добувна промисловість", що затверджен наказом N 62 Міністерства палива та енергетики України 14.01.2000. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією гірника на маркшейдерських роботах 2 розряду не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: основні методи маркшейдерської зйомки і обчислення; технологію ведення маркшейдерських робіт; застосовувані прилади і правила їх експлуатації; правила ведення стереофотограмметричних робіт; способи визначення виконаного обсягу гірничих робіт і фактичних розмірів перерізу здійснюваних гірничих виробок; методику обчислення гірничої маси в транспортних посудинах за фотознімками; основні поняття про зрушення гірських порід; порядок заповнення, облік і зберігання документації; правила експлуатації лічильно-обчислювальної техніки; порядок установлення і визначення стану шляхових реперів; будову світлокопіювальної установки і правила роботи з аміаком; правила інструментального створення напрямів.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Визначає габарити гірничих виробок, виїмкові потужності очисного простору, глибину і напрям буропідривних свердловин, лінійні параметри зрушення гірських порід. Контролює оперативні проміри проектних параметрів гірничих виробок. Бере участь у відповідальних зйомках стереофотограмметричним, звуколокаційним методами, а також з застосуванням гідроскопічних, лазерних приладів, радіо- і світлодалекомірів під керівництвом маркшейдера. За вказівкою маркшейдера знімає зсувні деформації бортів розрізів, кар'єрів, відвалів. Виконує роботи щодо фотоконтролю за завантаженням транспортних посудин. Визначає об'єми завантаження посудин за фотознімками. Здійснює інструментальний поділ геологорозвідувальних виробок. Виконує світлокопіювальні роботи, бере участь у визначенні обсягу виконаних гірничих робіт, фактичних розмірів перерізу споруджуваних гірничих виробок, оформленні маркшейдерської документації, графічних матеріалів - планів, розрізів. Розбиває пікети в капітальних гірничих виробках. Спрямовує гірничі виробки і свердловини за висками або за допомогою нескладних інструментів (кутомірів). Бере участь у побудові опорних маркшейдерських мереж, у зйомках підвищеної точності під час проведення гірничих виробок зустрічними вибоями і біля небезпечних зон, у перевірці профільної зйомки вертикальних стовбурів, горизонтальних положень і перевищень під час теодолітної зйомки. Установлює і визначає місцезнаходження шляхових реперів. Бере участь у встановленні та приведенні до належного стану найточніших маркшейдерських інструментів і приладів.

Спеціалізація
Уразі проведення маркшейдерських зйомок підземних гірничих виробок у складних гідрогеологічних і тектонічних умовах за наявності залишкових напорів підземних вод або небезпечних за гірничими ударами тарифікація проводиться на один розряд вище.