Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Бляхар 5-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією бляхаря 4 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: конструкцію та правила перевірки на точність верстатів, які обслуговує; конструктивну будову пристроїв та шаблонів для бляхарських робіт; методи паяння різних металів будь-якими припоями; склади та правила приготування та застосування різних твердих та м'яких припоїв, флюсів та протрав; правила розрахунку та побудови особливо складних розгорток геометричних фігур та їх розрахунок; правила виконання різних випробувань (в тому числі під високим тиском, на герметичність та міцність особливо складних вузлів та механізмів); технічні умови на складання.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виготовляє, ремонтує, виконує монтаж та установлює особливо складні деталі, вироби та вузли з листового металу та труб з великою кількістю сполучених відводів різного перерізу та профілю. Згинає циліндри та конуси з листового металу будь-якої товщини. Виготовляє сферичні та фігурні вироби великих розмірів. Паяє вироби, які працюють в умовах підвищеного тиску. Випробовує виготовлені деталі та вузли на герметичність та міцність. Налагоджує різні верстати, апарати та контрольні прилади, які застосовуються при виготовленні виробів з листового металу.

Приклади робіт
Днища кузовів легкових автомобілів - виготовлення вручну за шаблоном з попереднім розкроюванням. Капоти двигунів літаків - ремонт з вибиванням та посадкою. Кожухи прожекторів облицювання освітлювальної та проекційної апаратури - виготовлення. Крила легкових автомобілів - виготовлення. Накладки ремонтні для відповідальних вузлів літака - виготовлення з алюмінієвих сплавів та сталей. Обшивання кузовів та крил легкових автомобілів - правка. Профілі, екрани, панелі з титанових сплавів - правка та доведення. Стікачі газів - капітальний ремонт. Циліндри для ректифікаційних апаратів (холодильники спирту, підігрівники спирту тощо) - виготовлення. Щити, панцирі, шоломи та інші захисні предмети історичного часу - вибивання та виготовлення.