Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Бляхар 4-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією бляхаря 3 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову устаткування різних моделей; правила налагодження устаткування, яке обслуговує; будову, призначення та умови застосування складного контрольно-вимірювального інструменту; конструкцію універсальних та спеціальних пристроїв; правила розкроювання та побудови складних розгорток та їх розрахунок; механічні властивості вуглецевих та легованих сталей, кольорових металів та сплавів; способи з'єднання та паяння складних деталей та вузлів; призначення та рецептуру різних припоїв.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виготовляє, ремонтує та установлює складні деталі, вироби і вузли з листового металу та труб. Вальцює та згинає складні та великі деталі на вальцях та пресах різних конструкцій з листового металу в холодному та гарячому стані. Виконує точне згинання кромок на вальцях та вручну; править великі листи, різні труби та вироби. Виготовляє вручну складні деталі глибоким витягуванням. Виготовляє складні криволінійні профілі, вигнуті в двох площинах. Виготовляє складні шаблони за кресленням та по деталі. Розмічає складні вироби, розкроює складні вузли, деталі і вироби. Паяє складні вироби, деталі та вузли, які працюють під тиском. Складає припої. Налагоджує вальці на різні види правки, згинання та вальцювання. Налагоджує преси та прес-ножиці всіх систем.

Приклади робіт
Баки сферичної форми різних систем - виготовлення та лудіння. Деталі великогабаритні - прогладжування і правка після штампування та термооброблення за піскозліпками, болванками. Ексгаустери для плоскошліфувальних верстатів - виготовлення. Каркаси, панелі великогабаритні, гофри тонкі - правка та доведення. Кільця фланцеві до труб - паяння. Кузови автомобілів - виготовлення окремих частин складної конфігурації та підганянням за місцем. Обіддя та кільця, півкільця, пояси з постійним та змінним перерізом з точністю доведення до 3 мм - виготовлення. Поверхня сферична - виготовлення. Профілі зі змінним перерізом - виготовлення. Профілі товстостінні - оброблення торців під аргонодугове зварювання. Рефлектори та деталі монтажного та звукомонтажного столу - виготовлення. Укоси дахів легкових автомобілів - правка вм'ятин.