Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Стругальник 4-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією стругальника 3 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову, кінематичні схеми і правила перевірки на точність стругальних верстатів, які обслуговує; конструктивні особливості і правила застосування універсальних і спеціальних пристроїв; будову складного контрольно-вимірювального інструменту і приладів; геометрію і правила термооброблення, заточування, доведення і установлення нормального і спеціального різального інструменту; систему допусків і посадок, квалітети і параметри шорсткості (класи точності і чистоти оброблення); елементарні вимоги з електротехніки; заходи щодо забезпечення безпечної роботи плазмової установки, витяжної вентиляції і системи охолодження; принципову схему установки плазмового підігрівання і способи налагодження плазмотрона.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Стругає довгі та складні за конфігурацією деталі з прямолінійними поверхнями за 7 - 10-м квалітетами (з-м класом точності) з застосуванням нормального різального інструменту і копірів на стругальних верстатах різних типів, а також методом сполученого плазмово-механічного оброблення. Вмикає і вимикає плазмові установки. Стругає великогабаритні складні відповідальні деталі з великою кількістю різноманітних переходів і установок, які вимагають комбінованого кріплення і вивірення в різних площинах. Налагоджує верстат, плазмову установку та плазмотрон на суміщене оброблення, установлює технологічну послідовність оброблення, найвигідніших режимів різання за довідниками і паспортом верстата з урахуванням максимального використання всіх супортів.

Приклади робіт
Балки зварені складної конфігурації з вивіренням у декількох площинах - чистове стругання. Блоки циліндрів дизеля - остаточне стругання нижньої і верхньої основи довжиною до 3000 мм з виступами та западинами. Бруси з'єднувальної кліті прокатного стану - стругання. Бруси підкранові та з напрямними пазами - стругання. Важелі довжиною понад 500 мм - стругання площин. Вали квадратні - стругання площин. Горловини, навариші, привариші - стругання контуру за розмічанням та шаблоном. Деталі з листової і профільної сталі довжиною понад 4000 мм - стругання кромок, фасок. Деталі шахт і інших відповідальних конструкцій - стругання в пакетах. Замки автозчеплень рухомого складу - стругання за шаблоном. Зірочки елеваторів із стороною квадрату до 500 мм - стругання. Каретки супортів великих верстатів - стругання під шліфування. Клини напрямні супортів прямі довжиною понад 500 мм, конусні довжиною понад 200 мм - стругання площин та торців. Клини пера керма - стругання. Кокілі - стругання внутрішнього вікна на конус. Корпуси пристроїв і кондукторів - стругання з установленням в декількох площинах, з додержанням перпендикулярності і заданих кутів. Листи довжиною понад 4000 мм - стругання кромок і скосів. Лопаті гребних гвинтів підвищеної точності - стругання тильної і робочої сторони на гвинтостругальному верстаті. Муфти шпинделів слябінгів - повне оброблення лопатки і паза. Пластини - стругання по профілю фігурному. Плашки розривної машини - стругання. Плити розмічальні та правильні довжиною понад 3000 мм - стругання з нанесенням рисок. Плити з важкооброблюваних сплавів - стругання площин з плазмовим підігріванням. Плити установочних штампів - стругання. Подушки прокатних станів - попереднє стругання. Поршні газодувок - стругання за розміткою і шаблоном. Прес-форми для прецизійного лиття - стругання складних контурів з припуском на слюсарне оброблення. Пуансони, матриці, ексцентрики тощо - стругання "ластівчиного хвоста" за розміткою. Рами дизелів довжиною до 3000 мм - чистове стругання сполучних поверхонь. Ротори турбогенераторів - стругання граней і пазів. Сляби з корозійностійких та жароміцних сталей - стругання площин з плазмовим підігріванням. Станини верстатів з призматичними напрямними - стругання під шліфування. Супорти верстатів - стругання. Шаботи молотів з масою до 70 т - повне оброблення із застосуванням плазмового підігрівання та без нього. Штампи для згинання - стругання.