* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Виробництво медикаментів, вітамінів, медичних, бактерійних і біологічних препаратів та матеріалів
Інструкція для посади "Контролер продукції медичного призначення 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 25. Виробництво медикаментів, вітамінів, медичних, бактерійних і біологічних препаратів та матеріалів", що затверджен наказом Державного комітету з медичної та мікробіологічної промисловості 22.04.1997 р. Погоджений Міністерством праці України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи, підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією контролера продукції медичного призначення 2 розряду не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: чинні інструкції щодо контролю якості в технологічному процесі виробництва різних видів продукції медичного призначення; технічні умови до безперервного або вибіркового контролю; правила перегляду ампул з ін'єкційними розчинами; призначення ін'єкційних препаратів, технічні вимоги до продукції, яка призначена для ін'єкцій; види браку; прийоми контролю; правила користування приладами, пристроями та інструментами, які застосовуються під час контролю.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Проводить контроль (безперервний або вибірковий) розфасованих хіміко-фармацевтичних препаратів, вітамінів, бактерійних препаратів, штучних зубів, шовного хірургічного матеріалу та іншої продукції медичного призначення, у тому числі переглядає флакони, шприц-тюбики або ампули з ін'єкційними розчинами, перевіряє точність дозування препаратів, герметичність запаювання ампул з медикаментами та чистоту ін'єкційних препаратів шляхом візуального перегляду на чорному освітленому рефлектором екрані. Відбраковує ампули, які вміщують у розчини механічні забруднення, ампули з загаром, а також ампули з опалесцируючими розчинами та іншим браком. Визначає за зовнішніми ознаками - колір, структуру, запах, форми, наявність механічних домішок, точність фасування, відповідність продукції технічним вимогам. Відбирає готову продукцію виробництва для аналізу, контролює технологічну документацію у процесі відбирання. Оформлює супровідну документацію та передає в лабораторію відділу технічного контролю (ВТК). Проводить зовнішній огляд готової продукції в цехах, видає висновки про якість, упаковку та оформлення продукції згідно з чинною нормативно-технічною документацією (НТД) і технологічними інструкціями. Контролює допоміжні матеріали і рекламно-супровідну продукцію, які застосовуються для упакування готової продукції, на відповідність вимогам НТД. Проводить контроль обліку та ізоляції забракованої продукції. Проводить вибірковий контроль дозування препаратів, які підлягають фасуванню і таблетуванню. Контролює дотримання правил і умов зберігання продукції постадійно. Контролює санітарний стан на виробничих дільницях. Відбирає браковану продукцію за видами браку. Обліковує її, заповнює паспорти. Керує контролерами нижчої кваліфікації.