* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Водний транспорт. Розділ 'Річковий транспорт'
Інструкція для посади "Водолаз 3-го класу", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 67. Водний транспорт. Розділ "Річковий транспорт". Станом на 10.05.2005 рік", що затверджен наказом Акціонерної судноплавної компанії "Укррічфлот" 15.07.1998 р. N 99. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та спеціальна підготовка з водолазної справи у водолазній школі (на курсах). Без вимог до стажу роботи.

Знає та застосовує у діяльності: правила схову, перевірки, підготовки й усунення дрібних пошкоджень водолазного спорядження та засобів забезпечення водолазних спусків, зокрема, механізмів, агрегатів та інших пристроїв, які обслуговуються мотористами, електриками та іншими спеціалістами; правила водолазних спусків; основи водолазної медицини, фізичні та фізіологічні особливості водолазних спусків; технологію виконання водолазних робіт, які відповідають кваліфікаційній характеристиці; організацію робочого місця; будову контрольно-вимірювальних приладів та інструменту, що застосовуються під час роботи під водою; способи та технологію обстеження акваторій, укладених трубопроводів і кабелів; технологію пошуку та підйому предметів, які знаходяться під водою. Основи креслення та читання простих креслень; правила складання схем, ескізів і актів внаслідок обстежень; способи розроблення підводних кам'яно-щебеневих та піщаних ліжок, виправлення й підбиття рейкових шляхів суднопідіймальних споруд; способи виконання слюсарних, теслярських і такелажних робіт, укладання бетону під водою; правила встановлення й стикування водозабірних та водовипускних оголовків, блоків та масивів; такелажну справу і правила користування такелажем; будову суднопідіймальних споруд; призначення конструктивних елементів та устаткування гідротехнічних споруд і принцип їх роботи; основні знання з будови суден; правила і послідовність огляду корпусів затонулих суден; способи заміру пробоїн у корпусах суден і пошкоджень гідротехнічних споруд; норми й правила охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту під час виконання водолазних робіт.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Обстежує акваторії, підводні частини гідротехнічних споруд, укладені в підводні траншеї трубопроводи та кабелі. Оглядає кам'яні укоси каналів, шлюзів, гребель та дамб, опорних частин причальних стінок, пірсів та інших споруд для швартування суден, плавучих знаків, обстановки шляху і засобів навігаційного устаткування. Робить пошук трубопроводів і кабелів за допомогою трасошукачів. Визначає глибини залягання трубопроводів за допомогою трасошукачів або методом зняття поперечників. Розробляє підводний ґрунт за допомогою гідророзмивних засобів, водоструминного або пневматичного ґрунтососів і відбійного молотка з метою поглиблення та очищення дна. Знімає наноси з корпуса затонулого судна. Виконує роботи, пов'язані з відсипанням ґрунту. Робить грубе вирівнювання підводних кам'яно-щебеневих і піщаних ліжок під основи гідротехнічних споруд або підводних об'єктів. Робить буріння шпурів під водою. Перепилює елементи дерев'яних конструкцій, улаштовує шипи на сваях, обшиває та конопатить щілини в шпунтових рядах, встановлює дерев'яні пробки в отвори і прокладки, у щілини дерев'яних конструкцій. Випилює вікна в шпунтових стінках і рядах. Забиває і витягає йоржі, костилі, цвяхи, ставить болти й затягує гайки. Розбирає вручну дерев'яні настили. Установлює оголовки та масиви масою до 20 т. Укладає бетонну суміш під водою у мішках, баддях або ящиках (кюбелях). Стропує і розстроповує предмети під водою. Розвантажує з корпуса затонулого судна вантаж, який не потребує балансування. Обслуговує науково-дослідні роботи. Проводить профілактичний огляд корпуса судна. Очищає підводні частини корпусу, кінгстонні ґрати судна, гребні гвинти суден, підводні шляхи сліпів і елінгів від обростання і засміченості, виконує під водою прості монтажні, слюсарні, теслярські та такелажні роботи. Виконує зовнішнє обстеження корпусів затонулих суден. Остроплює й приєднує шланги до суднопідіймальних понтонів, а також виконує інші аналогічні роботи. Забезпечує всі види аварійно-рятувальних, суднопідіймальних, суднових і підводно-технічних робіт, які виконуються водолазами вищої кваліфікації.