Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Токар 6-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією токаря 5 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: конструкцію і правила перевірки на точність токарних верстатів різних конструкцій; способи установлення, кріплення і вивіряння особливо складних деталей і методи визначення послідовності оброблення; будову, геометрію і правила термооброблення, заточування і доводки всіх видів нормального і спеціального різального інструменту; способи досягнення установленої точності і чистоти оброблення; вимоги до плазмово-механічного оброблення і умови застосування спеціальних пристроїв, які застосовуються при цьому методі; основні принципи калібрування особливо складних профілів; правила визначення найвигідніших режимів різання за довідниками і паспортом верстата; розрахунки, які пов'язані з виконанням особливо складних і відповідальних токарних робіт.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує токарне оброблення і доведення на універсальних токарних верстатах особливо складних експериментальних деталей і деталей, які дорого коштують, та інструменту за 1 - 5-м квалітетами (1 - 2-м класами точності) з великою кількістю переходів і установок, з важкодоступними для оброблення та вимірянь місцями, які вимагають під час установлення комбінованого кріплення та високоточного вивіряння в різних площинах. Доводить і полірує за 5-м квалітетом (1-м класом точності) особливо складний спеціальний інструмент різної конфігурації з декількома сполученими поверхнями. Нарізає відповідальні багато-західні різьби особливо складного профілю будь-якого модулю і кроку. Виконує остаточне нарізання профілю черв'яків за 6 - 7-м ступенем точності. Виконує токарне оброблення особливо складних великогабаритних, відповідальних деталей, вузлів та тонкостінних довгих деталей, схильних до деформації, на універсальних і унікальних токарних верстатах. Виконує токарне оброблення нових і переточує відпрацьовані прокатні валки з калібруванням особливо складних профілів, в тому числі виконує указані роботи з оброблення деталей і інструменту з важкооброблюваних, високолегованих жароміцних матеріалів методом суміщеного плазмово-механічного оброблення.

Приклади робіт
Вали гідравлічних турбін - повне чистове оброблення валу і сорочок з застосуванням плазмового підігрівання та без нього. Вали гребні (з відношенням довжини до діаметра понад 30) - повне токарне оброблення. Вали парових турбін високого і низького тиску - чистове оброблення під шліфування і нарізання різьби або приточування конусу за муфтами. Вали парових турбін високого і низького тиску - чистове оброблення під шліфування та нарізання різьби або приточування конусів за муфтами з застосуванням плазмового підігрівання. Вали розгінні - нарізання восьмизахідних різьб з кроком, який прогресивно наростає. Вали розподільні дизелів довжиною понад 6000 мм - остаточне оброблення. Валки блюмінга, слябінга і чистових клітей прокатних і дротяних станів - повне токарне оброблення з застосуванням плазмового підігрівання та без нього. Валки калібрувального стану - повне токарне оброблення. Валки передчистових клітей для прокатування рейок і фасонних профілів - повне токарне оброблення. Валки універсальних клітей для прокатування полегшених профілів - повне токарне оброблення. Валки чистових клітей з відкритими калібрами і передчистових клітей з закритими калібрами - повне токарне оброблення. Втулки деидвудні - розточування борштангою на судні. Гвинти з радіусною спіраллю під кульки - остаточна доводка спіралі двох сполучних деталей. Гвинти ходові з довжиною нарізання понад 7000 мм - повне токарне оброблення з нарізанням різьби. Головки магнієві багатоканальні - доводка основи. Головки розточувальні з багатозахідною різьбою - повне токарне оброблення. Деталі та вузли особливо складні до хімічних насосів і установок великих розмірів із спеціальних неметалевих матеріалів та кислотних сплавів - повне токарне оброблення. Диски підковпачкового пристрою, каруселі випарника, вакуумні ковпаки розміром понад 500 мм - повне токарне оброблення. Калібри різьбові з багатозахідною трапецеїдальною різьбою - повне токарне оброблення. Ковпаки складної конфігурації - повне токарне оброблення. Колони гідравлічних пресів довжиною понад 150 000 мм - повне токарне оброблення. Маточини гребних гвинтів діаметром понад 5000 мм - остаточне оброблення. Прес-форми багатомісні особливо складної конфігурації - повне токарне оброблення з поліруванням. Шестірні циліндричні діаметром понад 2000 мм, шківи гладкі - повне токарне оброблення з застосуванням плазмового підігрівання. Штанги гребних валів регульованого кроку довжиною понад 10 000 мм - чистове оброблення.