Категорія - Робітники |  Галузь - Виробництво та розподілення електроенергії
Інструкція для посади "Електромонтер з ремонту обмоток та ізоляції електроустаткування 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 62. Виробництво та розподілення електроенергії. (Із змінами та доповнення, внесеними наказом Міністерства палива та енергетики України від 8 вересня 2003 року N 462), (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства палива та енергетики N 196 від 08.04.2009)", що затверджен наказом Міністерства палива та енергетики України 16.03.2001 N 19. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електромонтера з ремонту обмоток та ізоляції електроустаткування 2 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: конструкцію обмоток та ізоляції силових трансформаторів потужністю до 10000 кВА і вимірювальних трансформаторів потужністю до 1000 кВА, вимірювальних трансформаторів напругою до 35 кВ; будову обмоток та ізоляції низьковольтних електричних машин постійного і змінного струму, високовольтних електродвигунів потужністю до 500 кВт, їх принцип роботи і призначення; схеми з'єднання обмоток і позначення регулювальних відгалужень; допустиму густину струму в обмотках і регулювальних відгалуженнях; читання креслень, схем і розрахункових записок на обмотки та ізоляцію силових і вимірювальних трансформаторів і електричних машин; устаткування обмотувально-ізоляційного і сушильно-просочувального відділень; марки і сортамент обмоткових проводів з емалевою і скловолокнистою ізоляцією, властивості і область застосування матеріалів: мідь, алюміній, бук, дуб, електротехнічна сталь, епоксидні смоли і отверджувачі, міканіт, мікафолій, слюдиніт, лавсан, ізофлекс, стрічкокартон, кремнійорганічні лаки, резольні смоли тощо та вимоги до них; устаткування, спеціальні пристрої, оснащення, мірильний інструмент, електричні засоби вимірювання і апаратуру, що застосовуються під час ремонту і виготовлення обмоток та ізоляції трансформаторів і електричних машин; основи електротехніки.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує ремонт і виготовляє обмотки та ізоляцію силових трансформаторів потужністю до 10000 кВА напругою до 35 кВ, вимірювальних трансформаторів напругою до 35 кВ з класом точності 1, трансформаторів спеціального призначення потужністю до 630 кВА напругою до 10 кВ. Виготовляє обмотки і котушки електричних машин постійного і змінного струму потужністю до 500 кВт. Працює на ізолювальних верстатах з накладення ізоляції на прямокутні і круглі проводи. Підбирає і установлює шаблони, підготовляє обмоткові проводи і заготовляє ізоляційні деталі для виготовлення обмоток. Лудить і паяє мідні проводи круглого і прямокутного перерізу м'яким і твердим припоєм із застосуванням електроінструментів і відкритого полум'я. Накладає міжлистову ізоляцію на пластини електротехнічної сталі, а також ізоляцію на прямокутні і круглі мідні проводи машинним і ручним способом під час ремонту і виготовлення обмоток та ізоляції.

Приклади робіт
Електродвигуни асинхронні потужністю 500 кВт - виготовлення стрижневої обмотки під час ремонту. Котушки двошарові, циліндричні, двозахідні низької напруги з проводу прямокутного перерізу в три паралелі для трансформатора ТМ-630/35 - намотування. Котушки циліндричні багатошарові вищої напруги вимірювального трансформатора НОМ-35 - намотування. Лобові частини обмотки статора асинхронного високовольтного електродвигуна потужністю 2000 кВт - ізолювання місць паяння. Обмотки циліндричні вищої напруги з проводу прямокутного перерізу для трансформатора ТМ-630/35 - намотування. Обмотки статорів - виготовлення обмотки секціями без підігрівання. Обмотки якорів - кріплення обмотки дротяним бандажем. Обмотки якорів генераторів постійного струму потужністю 1000 кВт - перемотування. Обмотки роторів синхронних генераторів потужністю 50 тис.кВт - ізолювання відводів. Протиральні лаки - приготування з розведенням розчинником.