Категорія - Робітники |  Галузь - Виробництво та розподілення електроенергії
Інструкція для посади "Електромонтер з ремонту обмоток та ізоляції електроустаткування 2-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 62. Виробництво та розподілення електроенергії. (Із змінами та доповнення, внесеними наказом Міністерства палива та енергетики України від 8 вересня 2003 року N 462), (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства палива та енергетики N 196 від 08.04.2009)", що затверджен наказом Міністерства палива та енергетики України 16.03.2001 N 19. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Знає та застосовує у діяльності: елементарні знання про призначення і будову трансформаторів I - II габаритів, низьковольтних електричних машин; конструкції, типи обмоток та ізоляції сухих і масляних силових трансформаторів, вимірювальних трансформаторів струму і напруги, а також зварювальних сухих низьковольтних трансформаторів; конструкцію інструменту, пристроїв, оснащення і засобів вимірювань; марки, перерізи обмоточних проводів, що застосовуються для ремонту і виготовлення обмоток трансформаторів і електричних машин; апаратуру для паяння мідних проводів; способи паяння, м'які і тверді припої, флюси; просочення, запікання і сушіння обмоток та ізоляції; найменування і властивості ізоляційних матеріалів; прийоми робіт і послідовність операцій зі зняття і укладання обмоток роторів і статорів низьковольтних асинхронних електродвигунів.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує допоміжні роботи з ремонту і виготовлення циліндричних обмоток вищої і нижчої напруги силових сухих і масляних трансформаторів потужністю до 400 кВА, вимірювальних трансформаторів струму і напруги з класом напруги 3 кВ і класом точності 3, а також зварювальних і сухих трансформаторів спеціального призначення потужністю до 100 кВА і напругою до 1 кВ. Виконує ремонт обмоток та ізоляції, часткове або повне перемотування обмоток електричних машин постійного або змінного струму потужністю до 40 кВт, ремонт і виготовлення обмоток для дроселів, котушок індуктивності і котушок різної електричної апаратури. Заготовляє ізоляційні деталі для виготовлення обмоток. Виконує роботи з просочення, сушіння і запікання обмоток та ізоляції. Ізолює виводи та відгалуження обмоток класу напруги до 10 кВ. Користується простим слюсарним інструментом. Виконує прості такелажні операції з перенесення обмотувальних проводів, перекочування барабанів з проводами, закладання і вивантаження обмотувальних проводів у піч відпалу і випалу. Виконує під керівництвом електромонтера вищої кваліфікації нескладні роботи з ремонту і виготовлення головної ізоляції силових трансформаторів потужністю до 1000 кВА і трансформаторів вимірювальних, випробувальних, зварювальних і спеціальних з класом напруги до 35 кВ, корпусної ізоляції електричних машин потужністю до 500 кВт.

Приклади робіт
Відгалуження обмоток трансформатора ТМ-1000/10 - ізолювання крепованим папером і лакотканиною ручним способом. Двигуни асинхронні низьковольтні - закладення ізоляції в пази. Клини зрівняльні з електрокартону товщиною 2 мм для обмотки нижчої напруги трансформатора ТМ-100/6 - нарізання на механічних ножицях. Лобові частини обмотки статора асинхронного електродвигуна потужністю 40 кВт - ізолювання місць паяння. Мідь обмотувальна прямокутного перерізу - правлення і рихтування. Обмотки вищої напруги циліндричні багатошарові з проводу круглого перерізу і нижчої напруги з проводу прямокутного перерізу для трансформатора ТМ-25/10 - намотування витків. Обмотки секцій - укладання для випробовування виткової ізоляції, транспортування. Обмотки циліндричні двошарові нижчої напруги для трансформатора ТМ-160/10 з обмоточного проводу прямокутного перерізу - ізолювання виводів обмоток. Обмотки якорів електродвигунів постійного струму потужністю 4 - 5 кВт - намотування. Стрижні ротора електродвигуна - обпилювання і правлення міді.