* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Сільське господарство та пов'язані з ним послуги
Інструкція для посади "Бджоляр 5-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 2. Сільське господарство та пов'язані з ним послуги", що затверджен наказом Міністерства аграрної політики України 07.11.2003. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією бджоляра 4 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: основи племінної справи; умови розвитку та кормовий режим маточних личинок; ознаки плідних та неплідних маток; способи та техніку виведення бджолиних маток; правила підсаджування маток та маточників у сім'ї; кормовий режим личинок; техніку формування нуклеусів; пакетне бджільництво, хвороби бджолиного розплоду та дорослих бджіл; ознаки отруєння бджіл отрутохімікатами; заходи щодо боротьби із хворобами бджіл, способи одержання й збереження маточного молочка, бджолиної отрути, квіткового пилку та прополісу; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує роботи з догляду за бджолами на матковивідних, племінних та обпилювально-медових фермах, пасіках. Виводить та замінює маток. Готує сім'ї-виховательки та підгодовує їх. Прищеплює личинки. Вибраковує маточники та бджолині матки. Формує нуклеуси для спарювання та підсаджування бджолиних маток. Відбирає плідних маток та відправляє їх замовникам. Формує нові бджолині сім'ї штучним способом, пакети бджіл для пересилання, використовує бджіл на медозборі та обпилюванні сільськогосподарських культур. Привчає бджіл до запилюваних культур. Виявляє хворі бджолині сім'ї, підготовляє та відправляє на дослідження бджіл і зразки розплоду. Збирає маточне молочко, прополіс, квітковий пилок. Веде облік та документацію на матковивідних і племінних пасіках. Додержується правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.