* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Сільське господарство та пов'язані з ним послуги
Інструкція для посади "Бджоляр 4-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 2. Сільське господарство та пов'язані з ним послуги", що затверджен наказом Міністерства аграрної політики України 07.11.2003. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією бджоляра 3 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: технологію промислового виробництва продуктів бджільництва; будову та біологію окремих особин бджіл, склад їх їжі; методи утримання сильних та високопродуктивних бджолиних сімей найважливіші медоноси полів, лісів та лукопасовищних угідь; основні типи взяток; особливості використання бджіл для обпилення різних сільськогосподарських культур; способи розширення гнізд; методи утримання бджіл у типових вуликах; способи підготовки та перевезення вуликів на медозбір; техніку, способи виведення та заміни маток заготівлі кормів на зиму та відкачування меду; способи підготовки бджіл до зимівлі та догляду за ними в зимовий період; склад та властивості бджолиного меду; способи підгодовування бджіл на зиму; упакування та зберігання меду, воскової сировини та її переробку; заходи профілактики і боротьби із хворобами і шкідниками бджіл; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує роботи з догляду за бджолами на товарних та запилювальних пасіках. Привчає бджіл до запилюваних культур. Готує ароматизований сироп і згодовує його бджолам. Перевіряє якість стільників, кількість бджіл у гнізді та меду, наявність у гнізді матки та її якості, розплоду різного віку та сили сім'ї. Складає медовий баланс бджолоферми, пасіки. Пересаджує сім'ї бджіл. Нарощує бджіл у сім'ях. Виконує весняну ревізію бджолосімей. Проводить боротьбу із хворобами та шкідниками бджіл. Виводить та замінює маток. Збирає та садовить рій у вулик, формує нові сім'ї. Відбирає медові стільники з вуликів та розпечатує їх. Відкачує, очищає мед та перероблює воскову сировину. Заготовляє корми для бджіл на зимовий та весняний періоди. Веде облік на пасіці. Організовує перевезення бджіл на медозбір. Додержується правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.