* *

 Категорія - Фахівці |  Галузь - Авіаційний транспорт
Інструкція для посади "Бортштурман", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 68. Авіаційний транспорт", що затверджено наказом Міністерства транспорту України 17.07.2002 р. N 488. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Базова або неповна вища освіта відповідного напряму підготовки (бакалавр або молодший спеціаліст). Наявність свідоцтва штурмана цивільної авіації. Стаж роботи в галузі управління повітряним рухом - не менше 3 років. У разі виконання міжнародних польотів - знання іноземної мови в обсязі, передбаченому програмою спеціальної підготовки.

Знає та застосовує у діяльності: Повітряний кодекс України; накази, постанови, керівництва, інструкції та інші керівні документи Міністерства транспорту України, Укравіатрансу, авіапідприємства (авіакомпанії), що регламентують діяльність цивільної авіації; приладове на навігаційне устаткування повітряного судна; методи застосування навігаційних засобів і забезпечення літаководіння по установлених маршрутах та схемах польотів; правила зберігання і користування документами аеронавігаційної інформації і польотними картами; необхідну довідкову документацію, польотні карти; правила обачності, фразеології радіообміну і ведення радіозв'язку; положення про льотну службу, Правила визначення робочого часу та відпочинку екіпажів повітряного судна цивільної авіації України; основи трудового законодавства; норми охорони праці, виробничої санітарії, протипожежного захисту.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Підбирає необхідну довідкову документацію. Особисто підготовлює польотні карти. Дотримується правил передпольотного відпочинку. Аналізує і правильно оцінює метеорологічну й аеронавігаційну обстановку під час приготування до польоту і в польоті. Виконує штурманське підготування до польоту. Контролює стан і готовність приладового і навігаційного устаткування повітряного судна і експлуатує його відповідно до керівництва з льотної експлуатації. Своєчасно доповідає в польоті командиру повітряного судна про відхилення і несправності і дає пропозиції з їх усунення. Піклується про пасажирів, вживає заходів за вказівкою (дозволом) командира повітряного судна для забезпечення їх безпеки, збереження судна і розміщених на його борту вантажів, спеціального устаткування і польотної документації. Оглядає повітряне судно відповідно до керівництва з льотної експлуатації, після посадки і зарулювання на стоянку і доповідає командиру повітряного судна свої зауваження.