Категорія - Робітники |  Галузь - Виробництво та розподілення електроенергії
Інструкція для посади "Електрослюсар з ремонту електричних машин 4-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 62. Виробництво та розподілення електроенергії. (Із змінами та доповнення, внесеними наказом Міністерства палива та енергетики України від 8 вересня 2003 року N 462), (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства палива та енергетики N 196 від 08.04.2009)", що затверджен наказом Міністерства палива та енергетики України 16.03.2001 N 19. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту електричних машин 3 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: прийоми робіт і послідовність операцій з розбирання, ремонту і складання за типовою номенклатурою електричних машин потужністю до 100 тис. кВт; пошкодження в електричних машинах, способи їх виявлення і усунення; схеми електричних машин постійного струму залежно від способу їх збудження; конструктивну будову машин постійного струму серій, що ремонтуються, схеми обмоток електричних генераторів, підшипники і ущільнення генераторів; марки щіток і сферу їх застосування; конструкції роторів генераторів; призначення роторних бандажів; посадки циліндричних з'єднань і їх позначення; загальні знання про сушіння і просочення обмоток; прийоми складних такелажних робіт, читання складних креслень і ескізів; загальні знання про ізоляцію електричних машин постійного і змінного струму; порядок організації роботи ланки; основи електротехніки і механіки.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує поточний та капітальний ремонт за типовою номенклатурою турбогенераторів та їх збуджувачів, синхронних компенсаторів, перетворювачів, умформерів тощо. Ремонтує ущільнюючі підшипники, газоохолоджувачі та електричні частини електрофільтрів. Виконує точні і складні ремонтно-складальні роботи, слюсарну обробку деталей за 7 - 10 квалітетами (2 - 3 класами точності) з підгонкою і доводкою, ремонтує устаткування приєднань генераторів, синхронних компенсаторів тощо. Визначає несправності і дефекти устаткування і апаратури та способи їх усунення. Визначає сортамент і якість матеріалів, що застосовуються для ремонту електричних машин. Складає креслення і ескізи. Підбирає необхідне такелажне оснащення для підйому і переміщення вузлів і деталей устаткування, працює за допомогою вантажопідйомних машин і механізмів, спеціальних пристроїв.

Приклади робіт
Вентилятори - зняття і установлення. Газоохолоджувачі - підвальцювання трубок в трубних дошках. Двигуни механізмів струшування електрофільтрів - ревізія і ремонт. Корпуси водневих ущільнень - шабрування рознімів і дороблення ущільнюючих канавок. Машини постійного струму - заміна полюсів, зняття і надівання котушок на головні і додаткові полюси. Механізми для підйому щіток - розбирання, ремонт, складання і регулювання. Обмотки статорів з водяним охолодженням - проведення гідравлічних випробувань на щільність, усунення течі в кульових полях і армуванні. Обмотки якорів - перевірка опору ізоляції по відношенню до валу. Пальці траверси - ремонт ізоляції, накатаної з кабельного паперу. Ротори електричних машин з явновиявленими полюсами - зняття і установлення полюсів. Статори турбогенераторів - розбирання і складання системи водяного охолодження. Турбогенератори з водневим охолодженням - перевірка газового і масляного поста контролю і сигналізації. Турбогенератори - часткове переклинювання пазів обмотки статора; ревізія, складання і розбирання зовнішніх і внутрішніх щитів. Фільтри вісцинові - очищення і розрядження комірок вісциновим маслом. Шпильки контрольні - зняття і установлення, розмічання, свердління і розвертання отвору під них.