* *
Інструкція для посади "Кухар дитячого харчування 5-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 65. Торгівля та громадське харчування", що затверджен наказом Міністерства зовнішніх економічних зв'язків і торгівлі України 30.11.1999 р. N 918. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.
Завантажити у вигляді DOC файлу MS Word

Передмова до посадової інструкції

0.1. Документ набирає в чинності з моменту затвердження.

0.2. Розробник документу: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.

0.3. Документ узгоджений: _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _.

0.4. Періодична перевірка даного документу здійснюється з інтервалом, що не перевищує 3 роки.

1. Загальні положення

1.1. Посада "Кухар дитячого харчування 5-го розряду" відноситься до категорії "Робітники".

1.2. Кваліфікаційні вимоги - неповна вища освіта (молодший спеціаліст) за напрямом підготовки "Харчова технологія та інженерія" (спеціальність "Технологія харчування") чи професійно-технічна освіта з присвоєнням кваліфікації "кваліфікований робітник" за професією кухаря 5 розряду з формуванням на виробництві професійних умінь і навичок кухаря дитячого харчування без вимог до стажу роботи або підвищення кваліфікації і стаж роботи за професією кухаря 4 розряду не менше 2 років та кваліфікаційна атестація на виробництві з присвоєнням професії кухаря дитячого харчування 5 розряду. 

1.3. Знає та застосовує у діяльності:
      - основи та особливості харчування дітей різного віку;
      - характеристики та біологічну цінність харчових продуктів, ознаки та органолептичні методи визначення їх доброякісності;
      - терміни та умови зберігання і використання продовольчої сировини та готової продукції, напівфабрикатів;
      - особливості кулінарного оброблення продуктів для дітей;
      - технологію виготовляння перших, других, солодких, холодних страв та виробів з тіста;
      - особливості застосування в дитячому харчуванні жирів, речовин з гострим смаком;
      - правила використання високоцінних круп та розширений асортимент страв з круп;
      - вітамінозберігаючу технологію виготовляння страв;
      - порядок використання вітамінних препаратів (аскорбінової кислоти, напоїв з шипшини тощо);
      - режим та тривалість теплової обробки, норми співвідношення та послідовність закладання сировини;
      - обсяг страв відповідно до віку дітей;
      - правила подавання страв дітям;
      - режими харчування дітей для I та II зміни;
      - розподіл добового раціону на сніданок, обід та полудень за калорійністю;
      - правила користування таблицею заміни продуктів;
      - основи раціонального та безпечного харчування;
      - правила роботи підприємств громадського харчування;
      - санітарні правила для підприємств харчування;
      - заходи щодо запобігання харчовим отруєнням;
      - правила експлуатації відповідних видів технологічного обладнання, виробничого інвентарю, інструменту, ваговимірювальних приладів, посуду, їх призначення та використання в технологічному процесі;
      - правила і норми охорони праці, протипожежного захисту, виробничої санітарії та особистої гігієни.

1.4. Кухар дитячого харчування 5-го розряду призначається на посаду та звільняється з посади наказом по організації (підприємству/організації).

1.5. Кухар дитячого харчування 5-го розряду підпорядковується безпосередньо _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ .

1.6. Кухар дитячого харчування 5-го розряду керує роботою _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ .

1.7. Кухар дитячого харчування 5-го розряду під час відсутності, заміщається особою, призначеною в установленому порядку, яка набуває відповідних прав і несе відповідальність за належне виконання покладених на нього обов'язків.

2. Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки

2.1. Складає замовлення та отримує від матеріально відповідальної особи необхідні продовольчі товари, напівфабрикати та сировину за кількістю та якістю, забезпечує їх зберігання для подальшого виготовляння страв та виробів.

2.2. Складає меню страв.

2.3. Використовує сезонні продукти, овочі, фрукти, зелень, молоко та молокопродукти.

2.4. Здійснює первинне механічне та теплове кулінарне оброблення продуктів.

2.5. Виготовляє для дітей різного віку відповідно до їх фізіологічних особливостей, правил раціонального та лікувально-профілактичного харчування гарячі і холодні супи, соуси; страви і гарніри з овочів та грибів, страви і гарніри з круп, бобових та макаронних виробів, страви з м'яса та м'ясних продуктів; страви з птиці, дичини і кролика; страви з риби та нерибних морепродуктів; страви з яєць, молока і сиру; холодні страви і закуски; солодкі страви; гарячі і холодні напої; страви і гарніри з борошна та кулінарні вироби; кондитерські вироби; страви, збагачені вітамінами, та вітамінізовані продукти.

2.6. Додержує санітарних норм, технології і рецептури виготовляння страв.

2.7. Порціює страви.

2.8. Застосовує особливі прийоми оздоблення страв з елементами привабливості.

2.9. Роздає страви відповідно до норм харчування для дітей різного віку.

2.10. Знає, розуміє і застосовує діючі нормативні документи, що стосуються його діяльності.

2.11. Знає і виконує вимоги нормативних актів про охорону праці та навколишнього середовища, дотримується норм, методів і прийомів безпечного виконання робіт.

3. Права

3.1. Кухар дитячого харчування 5-го розряду має право вживати дії для запобігання та усунення випадків будь-яких порушень або невідповідностей.

3.2. Кухар дитячого харчування 5-го розряду має право отримувати всі передбачені законодавством соціальні гарантії.

3.3. Кухар дитячого харчування 5-го розряду має право вимагати сприяння у виконанні своїх посадових обов'язків і здійсненні прав.

3.4. Кухар дитячого харчування 5-го розряду має право вимагати створення організаційно-технічних умов, необхідних для виконання посадових обов'язків та надання необхідного обладнання та інвентарю.

3.5. Кухар дитячого харчування 5-го розряду має право знайомитися з проектами документів, що стосуються його діяльності.

3.6. Кухар дитячого харчування 5-го розряду має право запитувати і отримувати документи, матеріали та інформацію, необхідні для виконання своїх посадових обов'язків і розпоряджень керівництва.

3.7. Кухар дитячого харчування 5-го розряду має право підвищувати свою професійну кваліфікацію.

3.8. Кухар дитячого харчування 5-го розряду має право повідомляти про виявлені в процесі своєї діяльності порушення і невідповідності і вносити пропозиції щодо їх усунення.

3.9. Кухар дитячого харчування 5-го розряду має право ознайомлюватися з документами, що визначають права та обов'язки за займаною посадою, критерії оцінки якості виконання посадових обов'язків.

4. Відповідальність

4.1. Кухар дитячого харчування 5-го розряду несе відповідальність за невиконання або несвоєчасне виконання покладених цією посадовою інструкцією обов`язків та (або) невикористання наданих прав.

4.2. Кухар дитячого харчування 5-го розряду несе відповідальність за недотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

4.3. Кухар дитячого харчування 5-го розряду несе відповідальність за розголошення інформації про організацію (підприємство/установу), що відноситься до комерційної таємниці.

4.4. Кухар дитячого харчування 5-го розряду несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання вимог внутрішніх нормативних документів організації (підприємства/установи) та законних розпоряджень керівництва.

4.5. Кухар дитячого харчування 5-го розряду несе відповідальність за правопорушення, скоєні в процесі своєї діяльності, в межах, встановлених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством.

4.6. Кухар дитячого харчування 5-го розряду несе відповідальність за завдання матеріального збитку організації (підприємству/установі) в межах, встановлених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством.

4.7. Кухар дитячого харчування 5-го розряду несе відповідальність за неправомірне використання наданих службових повноважень, а також використання їх в особистих цілях.

5. Приклади робіт

5.1. Виготовляння молочних сумішей, в'язких, напівв'язких, розсипчастих каш з різних круп, пюре, салатів, вінегретів з фруктів та овочів; варіння м'ясних та курячих бульйонів; виготовляння вегетаріанських пюреподібних, холодних та заправлених супів, томатних, сметанних, молочних та фруктових соусів, суфле; виготовляння тюфтельок, сате, котлет, гуляшу та інших страв з нежирних м'ясних, курячих та рибних січених та розроблених на філе без кісток продуктів; виготовляння страв із субпродуктів, запіканок, каш, манників, пудингів, биточків з круп, овочів з м'ясом, яйцем та сиром, овочевих котлет, рагу, молочних та яєчних страв; виготовляння гарячих та холодних напоїв, фруктових та овочевих соків, компотів, киселів, морсів, мусів, желе та інших третіх страв; замішування дріжджового та прісного тіста; випікання булочок, пиріжків, оладків, млинців, ватрушок, сухариків та інших виробів.