* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Клепальник 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією клепальника 2 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову гідравлічних пресів та пневматичних апаратів різних типів; механічні властивості заклепувальної сталі; припуски по довжині заклепки під час клепання під головку та впотай; стандартні розміри заклепок; допустимий тиск в повітряній мережі для нормальної роботи пневматичного інструменту; способи випробування швів; допуски для отворів під заклепки при герметичному шві; будову пристроїв, які застосовує під час клепання в важкодоступних місцях; причини деформації під час клепання; допуски та посадки.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує гаряче та холодне клепання на клепальних верстатах, пресах, вручну, пневматичними молотками та на клепальних скобах металоконструкцій, посудин та апаратів, які випробовують під тиском понад 300 до 800 кПа (понад 3 до 8 атм.), заклепками діаметром до 12 мм та які працюють без тиску заклепками діаметром до 22 мм. Клепає складні та відповідальні деталі заклепками з кольорових металів в важкодоступних та незручних місцях. Клепає прямим та зворотним способом герметичні шви відповідальних частин алюмінієвого корпусу. Обрубує краї швів з приганянням за шаблоном. Випробовує готові вироби під гідравлічним тиском та здає їх. Виявляє та усуває під час випробувань дефекти клепки. Підналагоджує та регулює преси, інструменти та прилади.

Приклади робіт
Акумулятори, повітряні резервуари котлів, труби, які працюють під тиском - пневматичне клепання. Баки та резервуари - клепання. Кілі та стрингери бортові - клепання. Ковші ливарні - ручне та пневматинче клепання. Конструкції металеві колон кранів, листи рами, крокви та візки - гаряче клепання міцного зварного шва заклепками. Конструкції холодильників прокатних станів - клепання. Люки розвантажувальні піввагонів - клепання. Обшивка вище ватерлінії, настили в середній частині кораблів - клепання. Патрубки радіаторів, лопаті вентиляторів - клепання. Стрингери, шпангоути та кронштейни літаків - клепання. Стелажі стальні - клепання. Стріли кранів вантажністю до 15 т - клепання. Щелепи грейфера - клепання. Штанги коксовиштовхувача - клепання.