* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Верстатник широкого профілю 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника широкого профілю 2 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову, правила підналагодження і перевірки на точність свердлильних, токарних, фрезерних, копіювально-шпонково-фрезерних і шліфувальних верстатів різних типів; будову і правила застосування універсальних і спеціальних пристроїв; геометрію, правила заточування і установлення нормального і спеціального різального інструменту; елементи та види різьб; характеристику шліфувальних кругів і сегментів; вплив температури на розміри деталей; системи допусків і посадок; форму та розташування поверхонь; квалітети і параметри шорсткості (класи точності і чистоти оброблення); основні властивості матеріалів, які обробляє.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Обробляє деталі на токарних, фрезерних, свердлильних, копіювальних і шпонкових верстатах за 8 - 11-м квалітетами (3 - 4-м класами точності) та на шліфувальних верстатах з застосуванням охолоджувальної рідини за 8 - 10-м квалітетами (3-м класом точності). Нарізає різьбу з діаметром до 2 мм та понад 24 мм до 42 мм на прохід та в упор на свердлильних верстатах. Нарізає зовнішню і внутрішню однозахідну трикутну, прямокутну та трапецеїдальну різьбу різцем, багаторізцевими головками. Фрезерує прямокутні і радіусні зовнішні і внутрішні поверхні, уступи, пази, канавки, однозахідні різьби, спіралі, зуби шестерень і зубчастих рейок. Установлює складні деталі на косинцях, призмах, домкратах, прокладках, лещатах різних конструкцій, на круглих поворотних столах, універсальних ділильних головках з вивіренням за індикатором. Підналагоджує свердлильні, токарні, фрезерні та шліфувальні верстати. Керує підіймально-транспортним устаткуванням з підлоги. Стропує та ув'язує вантажі для підіймання, переміщення, установлення та складування.

Приклади робіт
Башмаки гальмові, балочки, підвіски тяглових електродвигунів, букси - фрезерування. Вали довжиною понад 1500 мм - обдирання. Вали, осі - свердління косих змащувальних отворів. Вкладиші - шліфування кругле зовнішнє на оправці. Втулки перехідні з конусом Морзе - токарне оброблення. Зенкери і фрези зі вставними різальними елементами - токарне оброблення. Зенківки конусні - шліфування конуса та різальної частини. Зірочки, рейки зубчасті - фрезерування під шліфування. Калібри плоскі - фрезерування робочої мірильної частини. Кільця поршневі - розрізання, фрезерування замка. Корпуси фільтрів - свердління отворів у фланцях. Ножі для гільйотинних ножиць - шліфування плоских поверхонь. Патрони свердлильні - токарне оброблення. Пуансони і матриці - токарне оброблення та шліфування площини та контуру. Різці - фрезерування поверхонь передньої і задньої граней. Розгортки циліндричні та конічні - шліфування хвостової частини. Рукоятки фігурні - токарне оброблення. Стрижні - токарне оброблення з нарізанням різьби. Центри токарні - точіння під шліфування. Шарошки сферичні та кутові - фрезерування. Шатуни двигунів - фрезерування масляних прорізів. Шестірні - свердління та розгортання отворів. Штампи - свердління отворів під напрямні колонки.