* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Верстатник широкого профілю 2-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Знає та застосовує у діяльності: принцип дії однотипних свердлильних, токарних, фрезерних та шліфувальних верстатів; призначення та умови застосування найбільш розповсюджених пристроїв, простого контрольно-вимірювального інструменту, нормального і спеціального різального інструменту; маркування та основні механічні властивості матеріалів, які обробляє; правила заточування та встановлення різців та свердел; види фрез, різців та їх основні кути; основні відомості про шліфувальні круги та сегменти; способи правки шліфувальних кругів та умови їх застосування; призначення та властивості охолоджувальних рідин і масел; загальні відомості про систему допусків і посадок, квалітетів і параметрів шорсткості (класів точності і чистоти оброблення).

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Обробляє деталі на налагоджених свердлильних, токарних та фрезерних верстатах за 12 - 14-м квалітетами (4 - 7-м класами точності) та на шліфувальних верстатах з застосуванням охолоджувальної рідини за 11-м квалітетом (4-м класом точності) з застосуванням нормального різального інструменту та універсальних пристроїв з додержанням послідовності оброблення та режимів різання відповідно до технологічної карти або вказівок майстра. Свердлить, розсвердлює, зенкує крізні та глухі отвори в деталях, розташованих в одній площині, за кондукторами, шаблонами, упорами та за розміткою на свердлильних верстатах. Нарізає різьби з діаметром понад 2 мм і до 24 мм на прохід та в упор на свердлильних верстатах. Нарізає зовнішню, внутрішню трикутну різьбу мітчиком або плашкою на токарних верстатах. Фрезерує плоскі поверхні, пази, прорізі, шипи, циліндричні поверхні фрезами. Установлює та вивіряє деталі на столі верстата та в пристроях.

Приклади робіт
Автонормалі кріпильні - безцентрове шліфування. Балони та фітинги - токарне оброблення. Болти, гайки, пробки, штуцери, крани - фрезерування граней під ключ. Вали довжиною до 1500 мм - обдирання. Вкладиші - свердління отворів під змащування. Воротки та клупи - токарне оброблення. Втулки для кондукторів - токарне оброблення з припуском на шліфування. Гайки нормальні - зенкування отворів. Деталі металоконструкцій малогабаритні - фрезерування. Кільця, складені з валом, - свердління отворів під шплінти. Ключі торцеві зовнішні та внутрішні - токарне оброблення. Косинці установочні - шліфування. Маточини колінчастого валу - протягування шпонкової канавки. Мітчики ручні та машинні - фрезерування стружкових канавок. Осі, оправки - безцентрове шліфування. Петлі - фрезерування шарнірів. Пробки, шпильки - токарне оброблення. Прокладки - фрезерування торців і скосів. Ролики підшипників усіх типів і розмірів - попереднє шліфування торців. Сковзуни бокові візків рухомого складу - фрезерування. Фрези і свердла з конічним хвостом - фрезерування лопаток. Шланги і рукави повітряні гальмові - обдирання верхнього шару гуми. Штифти циліндричні - безцентрове шліфування.