* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Оператор верстатів з програмним керуванням 4-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією оператора верстатів з програмним керуванням 3 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову, принципові схеми устаткування та взаємодію верстатів з програмним керуванням, правила підналагодження їх; коректування режимів різання за результатами роботи верстата; електротехніку, електроніку, механіку, гідравліку, автоматику у межах роботи, яку виконує; кінематичні схеми верстатів, які обслуговує; організацію робіт при багатоверстатному обслуговуванні верстатів з програмним керуванням; будову і правила користування складними контрольно-вимірювальними інструментами та приладами; основні способи підготовки програми; код і читання програми за роздрукуванням та перфострічками; визначення несправностей у верстатах та системі керування; способи установлення інструменту в інструментальні блоки; способи установлення пристроїв і їх регулювання; заходи, які забезпечують задану точність виготовлення деталей; систему допусків і посадок, квалітети і параметри шорсткості (класи точності і чистоти оброблення); читання креслень деталей, які обробляє.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Веде процес оброблення з пульта керування складних і відповідальних деталей за 7 - 10-м квалітетами (2 - 3-м класами точності) на верстатах з програмним керуванням. Обслуговує багатоцільові верстати з числовим програмним керуванням (ЧПК) і маніпулятори (роботи) для механічної подачі заготовок на робоче місце. Керує групою верстатів з програмним керуванням. Установлює інструмент в інструментальні блоки. Підбирає та установлює інструментальні блоки з заміною і юстируванням інструменту. Підналагоджує складні вузли і механізми в процесі роботи.

Приклади робіт
Вали з нарізанням різьби довжиною до 1500 мм - токарне оброблення. Деталі корпусні авіагвинтів і авіаколіс зі складною геометричною формою, з великою кількістю отворів - фрезерування фасонного контуру, свердління, зенкування, розточування. Діафрагми, диски, поршні, силові кільця, фланці та інші великогабаритні деталі - токарне оброблення. Диски компресорів і турбін - оброблення з двох сторін за дві операції. Каркаси оперення закінцівок рулів, панелі крила та інші аналогічні деталі з теоретичними контурами, кишенями, підсічками, вікнами, отворами - фрезерне оброблення. Кільця шарикопідшипників, інжектори водяні та парові, прес-форми багатомісні особливо складної конфігурації - токарне оброблення. Копіри, матриці, пуансони складної конфігурації - фрезерування. Корпуси компресорів і турбін, спрямні і напрямні апарати, силові кільця і фланці та інші великогабаритні кільцеві і дискові деталі з криволінійними конічними та циліндричними поверхнями - токарне оброблення по зовнішньому та внутрішньому контуру. Корпуси опорних підшипників, блоки циліндрів, вали колінчасті і суднові, гвинти гребні, статори турбогенераторів, спиці гребних льодових гвинтів, прес-форми, кондуктори складні, шківи гальмівні, муфти - оброблення на розточувальних верстатах. Корпуси суднових механізмів, компресорів, двигунів, приводів, коробок швидкостей, гідроприводів, кришки, втулки тонкостінні - оброблення на токарних і фрезерних верстатах. Кулі і кульові з'єднання, головки різні з багатозахідною різьбою, вали з різьбою - токарне оброблення. Носки крила, центроплана, пояси, балки, лонжерони, нервюри, окантування, шпангоути, панелі та інші аналогічні деталі з наявністю перемінної малки - фрезерування зовнішнього і внутрішнього контуру з двох сторін. Циліндри парових турбін, патрубки парових турбін, дошки трубні, каркаси і інші деталі -свердління, розгортання та нарізання різьби.