* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи
Інструкція для посади "Електрослюсар черговий та з ремонту устаткування 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. (З урахуванням додатків затвердженних: наказом Державного комітету з будівництва та архітектури N 25 від 08.08.2002 р., N 218 від 22.12.2003 р., N 149 від 29.08.2003 р., листом Державного комітету з будівництва та архітектури N 8/7-1216 від 15.12.2004 р., наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства N 9 від 02.12.2005 р., N 163 від 10.05.2006 р. N 399 від 05.12.2006 р., наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України N 558, 28.12.2010)", що затверджен наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України 13.10.1999 р. N 249. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України. Введений в дію з 1 січня 2000 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або одержання професії безпосередньо на виробництві, підвищення кваліфікації і стаж роботи електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування 2 розряду не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: призначення, технічні характеристики машин, механізмів і електроапаратури, яку обслуговує, норми та обсяги їх технічного обслуговування; основи електротехніки, слюсарної та монтажної справи; будову та правила технічної експлуатації низьковольтних електроустановок; схеми первинної комутації розподільного устаткування та підстанцій, силової розподільної мережі на дільниці; технічні вимоги до експлуатації машин, механізмів та електроапаратів; способи та прийоми обробки матеріалів і деталей; порядок монтажу силових електроапаратів, нескладних металоконструкцій та механізмів; інструкцію з монтажу сухих переділок, броньових кабелів; призначення та правила користування контрольно-вимірювальними приладами та інструментом; правила виконання такелажних і стропувальних робіт; правила допуску до робіт з електротехнічними установками і нагляд за іншими особами, що працюють з ними; правила надання першої допомоги; найменування та розташування гірничих виробок і правила пересування ними; системи та правила дії світлової, звукової та ароматичної сигналізації у шахті; правила прийому й подавання звукових і видимих сигналів, правила биркової системи.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує монтаж, демонтаж, ремонт та технічне обслуговування механічної та електричної частин простого гірничопрохідницького устаткування, сигналізації та освітлення, розподільних, абонентських кабельних і телефонних мереж, заземлення. Виконує ремонт і монтаж повітряних ліній електропередач, установлює градозахист. Переміщає опори мереж електропередач. Замінює та підключає контрольновимірювальні прилади: манометри, вольтметри, амперметри. Замірює силу струму, напругу у ланцюгах змінного та постійного струму, низьку напругу. Улаштовує заземлювальні контури. Виконує вулканізацію гнучких кабелів, електрозварювальні роботи під час ремонту та виготовляє заземлювальні контури, захисні кожухи для машин і механізмів. Фарбує устаткування, наносить написи. Змащує устаткування, яке обслуговує. Відбирає проби мастила та здійснює його заміну. Заряджає акумуляторні батареї, доливає та заміняє електроліт. Виконує навішування сигнальних пристроїв, заміну електроламп патронів. Оглядає та ремонтує електротехнічне обладнання лазень, навантажувальне устаткування на шахтній поверхні, поверхневих майстерень. Розбирає, складає, промиває, випробує, змащує, приймає, видає, здійснює профілактичний ремонт пневматичного інструменту. Виконує такелажні та стропувальні роботи.

Приклади робіт
Набивання сальників, заміна втулок, ущільнювальних кілець, підтягування з'єднувальних болтів на фланцях і стиках пароводяної арматури. Монтаж та установлення приладів, світильників, звукового, сигнального устаткування, рубильників, вимикачів арматури електроосвітлювальної та сигнальної мережі низької напруги. Ремонт телефонних апаратів. Заміна скатів, підшипників, зчепів, буферів, правлення кузовів вагонеток шахтних та для доставляння людей гірничими виробками. Заміна сит грохотів. Прокладання, підвішування, кріплення кабелів броньованих та гнучких, суха обробка кабелів низької напруги. Заміна роликів, роликоопор, електродвигунів, редукторів, барабанів приводних і натяжних головок на конвеєрах та регулювання і натягування стрічки та ланцюгів. Монтаж, демонтаж конвеєрів скребкових. Заміна шківів, пальців, кріплення канатів машин навантажувальних. Заміна втулок, з'єднувальних пальців, муфт; набивання сальників; установлення та кріплення запобіжних щитків; перевірка справності заземлення; приєднання трубопроводів; підключення електродвигунів; технічне обслуговування насосів. Монтаж, демонтаж, ремонт, технічне обслуговування перекидачів, живильників, штовхачів, стаціонарного водозливного устаткування, відбійних молотків, перфораторів. Ремонт із заміною контактів і котушок магнітних пускачів. Ремонт світильників, респіраторів. Прокладання, виготовлення та установлення опор трубопроводів діаметром до 150 мм; заміна окремих секцій та запірної арматури трубопроводів діаметром до 150 мм. Монтаж, демонтаж, ремонт трубопроводів для проведення закладних робіт. Ремонт, технічне обслуговування самохідних бурових установок з пневмодвигунами. Ремонт освітлювальних щитків, рубильників та контактів магнітних пускачів. Розбирання, складання із заміною підшипників, установлення та підключення низьковольтних електродвигунів.