Категорія - Професіонали |  Галузь - Реклама та реставраційні роботи. Розділ 'Реставраційні роботи'
Інструкція для посади "Художник-реставратор творів з кістки та рогу III категорії", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 86. Реклама та реставраційні роботи. Розділ 'Реставраційні роботи'", що затверджен наказом Міністерства культури і мистецтв України 05.10.2000 р. N 492. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна або базова вища художня освіта за спеціальністю художник-реставратор (магістр, спеціаліст або бакалавр). Для магістра, спеціаліста - без вимог до стажу роботи, бакалавра - підвищення кваліфікації та стаж реставраційної роботи за професією не менше 2 років. Повна або базова художня, мистецтвознавча або технічна, пов'язана з технологією реставраційного процесу, вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи за професією: для магістра, спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра, молодшого спеціаліста - не менше 3 років. Повна або базова, крім художньої, мистецтвознавчої або технічної, пов'язаної з технологією реставраційного процесу, вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи: для магістра, спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра, молодшого спеціаліста - не менше 4 років.

Знає та застосовує у діяльності: техніку та технологію, стилістичні особливості пам'яток, матеріалів та способів їх використання для ведення реставраційних робіт з урахуванням особливостей експонатів; основні методи реставрації монументального, станкового, темперного та олійного живопису, графіки, декоративного та ужиткового мистецтва, скульптури; принципи датування та атрибуції; результати старіння матеріалів, що застосовуються в реставрації; причини, що спричиняють руйнування експонатів; основні види лабораторних досліджень в процесі виявлення причин та характеру руйнувань.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує нескладні, середньої складності, значної та особливо значної складності реставраційні та консерваційні роботи на творах високої художньої та історичної цінності, а також на унікальних творах мистецтва відповідно до завдань і методики, розробленої та затвердженої реставраційною радою. Розробляє методику проведення реставраційних робіт, добирає матеріали для їх проведення, забезпечує досконале документування процесу реставраційних робіт, складає описи ушкоджень об'єкту, результатів його дослідження, методів і матеріалів, що застосовуються в процесі реставраційних робіт, а також фотографування до початку робіт, в процесі та після закінчення реставрації. Визначає види руйнувань, складає, проводить детальний огляд та складає опис стану схоронності об'єкту, що реставрується, виявляє його первісний вигляд, визначає історію змін, установлює на підставі результатів хімічних, фізичних та біологічних досліджень причини та характер пошкоджень. У процесі реставрації творів живопису здійснює укріплення основи, грунту та фарбової поверхні, а також видалення пізніших нашарувань, що приховують або перекручують авторський живопис. Готує спеціальні реставраційні клеї, мастики, суміші тощо. Інструктує фотографів щодо документальної фотофіксації окремих процесів реставраційних робіт. Проводить обстеження музейних фондів та експозицій. Консультує зберігачів фондів щодо норм і правил зберігання експонатів. Керує роботою стажерів, надає допомогу науковим співробітникам, які вивчають експонати, що підлягають реставрації.

Спеціалізація
Виконує консерваційно-реставраційні роботи на експонатах з інкрустацією з кістки, рогу, черепахи, перламутру, дерева, металу. Вилучає у різних випадках старі реставраційні доробки, мастиковки і склейки. Виконує дезінфекцію глибинних уражень кістки, рогу, черепахи, перламутру. Виводить стійкі забруднення, плями, старі грубі доробки і записи з експонатів із нестійкими барвниками, викликані пліснявою, барвниками, продуктами корозії та доповнює втрати в них, а також на підкладках під ажурне різьблення з паперу і тканин. Відбілює кістку, тонує кістку, ріг, черепаху, перламутр, позолоту, сріблення. Демонтує і монтує твори з кістки, рогу, черепахи, перламутру, що мають металеві, кістяні, рогові та інші кріплення. Підбирає, склеює і монтує твори на штифтах, гвинтах, цвяхах. Зашпаровує різні втрати на будь-яких місцях скульптур і рельєфних зображеннях. Зміцнює дерев'яну основу. Розпилює, шліфує кістяні заготовки. Користується інструментом і обладнанням, які застосовуються при реставрації творів з кістки, рогу, черепахи, перламутру. Відновлює малюнок олійного, акварельного, темперного живопису (віяла), гравіювання; зміцнює монохромну кістку, ріг, що розшаровується, черепаху, перламутр; усуває деформації рогу, кістки, черепахи, дерев'яних конструкцій; виконує фрагменти (частини) з імітуючих матеріалів; імітує ріг, тонує в масі; поповнює складний розпис на кістці, розі, перламутрі (віяла). Золотить та сріблить кістку, ріг, перламутр. Реставрує археологічні експонати, ювелірні твори з кістки, рогу, перламутру та твори східного походження, які прикрашені інкрустацією з різноманітних матеріалів: кістки, рогу, черепахи, перламутру, металу, дерева, м'яких порід каменю тощо. Доповнює втрачені фрагменти з кістки, рогу, черепахи, перламутру та імітуючих матеріалів за аналогією.