* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Токар-карусельник 4-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією токаря-карусельника 3 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову, кінематичні схеми і правила перевірки на точність токарно-карусельних верстатів різних типів; конструктивні особливості і правила застосування універсальних і спеціальних пристроїв; будову складних контрольно-вимірювальних інструментів і приладів; марки і правила застосування шліфувальних кругів; геометрію, правила термооброблення, заточування, доведення і установлення нормального і спеціального різального інструменту; систему допусків і посадок, квалітети і параметри шорсткості (класи точності і чистоти оброблення); основи знань з електротехніки; заходи щодо забезпечення безпечної роботи плазмової установки, витяжної вентиляції і системи охолодження; принципову схему установки плазмового підігрівання і способи налагодження плазмотрона.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує токарне оброблення складних деталей на токарно-карусельних верстатах різних типів за 7 - 10-м квалітетами (2 - 3-м класами точності) з великою кількістю переходів, а також з застосуванням методу сполученого плазмово-механічного оброблення. Вмикає і вимикає плазмову установку. Нарізає крізні та упорні стрічкові різьби за 8 - 10-м квалітетами (3-м класом точності). Виконує точне обточування, підрізання та розточування у важкодоступних місцях. Налагоджує верстати плазмової установки та плазмотрона на суміщене оброблення. Обточує суцільнокатані колеса рухомого складу по колу катання (за копіром), підрізає торці зовнішньої сторони маточин, розточує отвори. Керує токарно-карусельними верстатами з діаметром планшайби понад 8000 мм.

Приклади робіт
Бандажі дробарок - остаточне оброблення. Бігуни (котки) діаметром понад 750 мм - повне токарне оброблення. Блоки канатні діаметром понад 750 мм - повне токарне оброблення. Вінці зубчасті діаметром до 2000 мм - повне токарне оброблення, кругле шліфування. Вкладиші з двох половин - остаточне токарне оброблення. Втулки сферичні зубчасті з зовнішнім діаметром понад 500 до 1200 мм - повне токарне оброблення. Втулки циліндричні і фланці діаметром понад 750 мм - остаточне токарне оброблення. Гвинти гребні діаметром до 1000 мм - чистове розточування конусного отвору за калібром. Диски і діафрагми парових радіальних турбін багатовінцеві односторонні - остаточне токарне оброблення. Діафрагми парових турбін діаметром понад 2000 мм - попереднє оброблення. Кільця маслознімні з двох половин - повне токарне оброблення. Кільця притискні (тонкостінні) - оброблення складного профілю. Кільця соплові - чистове обточування. Кокілі формувальні висотою понад 1000 мм - повне токарне оброблення. Колеса зубчасті і робочі парових турбін з зовнішнім діаметром понад 750 до 2000 мм - повне токарне оброблення. Колеса діаметром понад 750 мм - чистове оброблення і розточування маточини. Корпуси редукторів - обточування площини, чистове розточування отворів та розточування поковки. Корпуси робочих коліс гідротурбін - попереднє оброблення. Маховики діаметром понад 750 мм - повне оброблення. Обичайки фільтрів діаметром понад 1000 мм - остаточне оброблення. Обойми суднових підшипників з двох половинок - остаточне оброблення. Опори ковзні і маточини суднових підшипників з двох половин - остаточне оброблення. Погони - чистове обточування зверху, розточування внутрішнього отвору діаметром до 5000 мм та обточування бігової доріжки. Прес-форми і конуси малі доменної печі - остаточне оброблення. Сектори зубчасті - обточування кругле. Стакан, втулки, кільця, які мають понад три посадочних розмірів, - повне оброблення. Станини - повне оброблення. Чаші діаметром до 2000 мм - обточування та підрізання з застосуванням плазмового підігрівання та без нього. Шестірні конічні з зовнішнім діаметром понад 2000 мм - попереднє оброблення. Шестірні конічні з зовнішнім діаметром до 2000 мм - остаточне оброблення з застосуванням плазмового підігрівання та без нього. Шестірні циліндричні, шківи гладкі, ободи і муфти діаметром понад 750 до 2000 мм - остаточне оброблення з застосуванням плазмового підігрівання та без нього. Шківи для клинопасових передач і канатні діаметром понад 750 до 2000 мм - повне оброблення.