* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Виробництво та розподілення електроенергії
Інструкція для посади "Слюсар з ремонту гідротурбінного устаткування 6-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 62. Виробництво та розподілення електроенергії. (Із змінами та доповнення, внесеними наказом Міністерства палива та енергетики України від 8 вересня 2003 року N 462), (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства палива та енергетики N 196 від 08.04.2009)", що затверджен наказом Міністерства палива та енергетики України 16.03.2001 N 19. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Неповна вища освіта (молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту гідротурбінного устаткування 5 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: основні технічні характеристики, кінематичні і гідравлічні схеми основного і допоміжного устаткування гідроелектростанцій, що ремонтується; методи ремонту, складання, розбирання, демонтажу і монтажу, перевірки на точність і випробовування відремонтованого устаткування; методи вимірювання і виправлення центрування вертикальних гідроагрегатів; допустимі значення зазорів в підшипниках та між камерою робочого колеса і робочим колесом; допустимі навантаження на перекриття, вузли, деталі і механізми устаткування; профілактичні заходи щодо запобігання пошкодженням, корозійному та кавітаційному спрацюванню і аваріям; основні технічні показники нормальної роботи гідроагрегату, види основних його пошкоджень; схеми масло- і водопроводів, маслосистеми; систему регулювання гідроагрегату; терміни огляду посудин, що працюють під тиском, підйомних кранів і засобів малої механізації; методи визначення якості матеріалів, придатності арматури; правила випробовування і зберігання такелажних пристроїв і оснащення вантажопідйомних машин і механізмів; порядок і організацію робіт з ремонту гідротурбін; порядок організації і роботи бригади; нормування.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує ремонт, реконструкцію, відновлення, складання, регулювання, випробовування і налагодження особливо складних вузлів і механізмів поворотно-лопатевих і радіально-осьових гідроагрегатів з використанням особливо складних засобів механізації, інструменту з пневматичним та електричним приводом, складних засобів вимірювання, такелажних та транспортних засобів. Заміряє уклони валів за допомогою мікрометричного рівня або за струнами. Виправляє загальну вертикальну лінію валів гідроагрегатів. Перевіряє якість виготовлених деталей і відповідність їх розмірів до креслень. Ремонтує і налагоджує системи регулювання гідроагрегату. Проводить вимірювання і заповнює формуляри. Перевіряє і підготовляє відремонтовані вузли гідроагрегату до випробовування, налагодження і здавання в експлуатацію під навантаженням. Організовує роботи з ремонту і налагодження устаткування і ремонтних пристроїв, вантажопідйомних машин і механізмів машинних цехів гідроелектростанцій.

Приклади робіт
Апарати направні - ремонт і заміна лігнофолевих підшипників і ущільнень цапф лопаток направного апарату гідротурбіни, вивішування лопаток направного апарату гідротурбіни за верхнім і нижнім зазорами, розгонка лопаток направного апарату. Вали турбін - заміна оболонки валу, проточування і шліфування оболонки валу спеціальним верстатом. Колеса робочі поворотно-лопатевих гідротурбін - заміна лопатей робочого колеса турбіни без повного розбирання гідроагрегату, заміна знімної частини ущільнень лопатей робочого колеса в камері робочого колеса, ревізія механізму розвороту лопатей, гідроопресування втулки робочого колеса. Маслоприймачі - розбирання, ремонт, складання, заміна спрацьованих деталей. Підп'ятники - розбирання, тарування тарілок, підбивання, шабрування сегментів, шліфування дзеркал, складання. Регулятори частоти обертання - ремонт гідромеханічної частини, ревізія і ремонт арматури, маслонасосів. Система регулювання гідрогенераторів - налагодження, регулювання, припасовування і установлення деталей.