Категорія - Робітники |  Галузь - Виробництво та розподілення електроенергії
Інструкція для посади "Електрослюсар з ремонту електроустаткування електростанцій 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 62. Виробництво та розподілення електроенергії. (Із змінами та доповнення, внесеними наказом Міністерства палива та енергетики України від 8 вересня 2003 року N 462), (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства палива та енергетики N 196 від 08.04.2009)", що затверджен наказом Міністерства палива та енергетики України 16.03.2001 N 19. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією електрослюсаря з ремонту електроустаткування електростанцій 2 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: конструктивні форми виконання електротехнічного устаткування ГЕС, способи захисту електротехнічного устаткування від впливу зовнішнього середовища; способи кріплення машин; відмінність між синхронними і асинхронними машинами, машинами явно- і неявнополюсними; способи охолодження генераторів; конструктивні особливості гідрогенераторів; загальні знання про ізоляцію електричного устаткування та норми випробування ізоляції, розміри допусків і посадок; прийоми робіт і послідовність операцій під час розбирання, ремонту і складання електричних машин потужністю до 3000 кВт, трансформаторів потужністю до 10000 кВА напругою до 35 кВ і трансформаторів спеціального призначення; призначення і конструкцію силових кабелів, ввідних пристроїв напругою до 35 кВ; загальні знання про маслонаповнені кабелі, їх арматуру й апарати до них; обслуговування кабелів; поняття про релейний захист; призначення, конструкцію і ремонтне обслуговування вводів напругою до 35 кВ, масло- і вакуумапаратуру; вимоги до вантажопідйомних машин і механізмів і правила випробування такелажу; елементарні знання з електротехніки.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує розбирання, ремонт і складання електричних машин та їх пускорегулювальної апаратури, закритих розподільних пристроїв напругою до 10 кВ, капітальний ремонт і технічний огляд двообмоткових трансформаторів потужністю до 10000 кВА напругою до 35 кВ. Виконує ремонт обмоток і котушок електричних машин постійного і змінного струму потужністю до 500 кВт, вимірює опір ізоляції обмоток і виводів мегомметром. Перевіряє ізоляцію кабелю на вологість. Вирізає й розбирає муфти й воронки кабелю напругою до 10 кВ. Виконує експлуатаційно-ремонтне обслуговування маслоочищувальної апаратури ГЕС. Проводить зовнішній огляд устаткування розподільних мереж. Перевіряє кріплення ошиновки і збірних смуг, заміняє пошкоджені ізолятори, проводить ревізію приводів роз'єднувачів. Перевіряє роботу викатних камер комплектних розподільних пристроїв. Працює з розчинниками і емаллю. Заміняє штирі і фарфорові вводи з висвердлюванням, паянням, армуванням, лудінням олов'янистим припоєм струмоведучих деталей вводу. Працює на ізолювальних верстатах з накладенням ізоляції на фасонні і круглі проводи. Креслить розгортки нескладних деталей і робить їх розмітку для заготовлення матеріалів. Здійснює слюсарну обробку деталей за 11 - 12 квалітетами (4 - 5 класами точності), такелажні роботи за допомогою простих засобів механізації.

Приклади робіт
Вимикачі навантаження типу ВНП-16 - ревізія. Вводи високовольтні трансформатора ТД-10000/35, розширювачі на трансформаторах напругою 35 кВ - зняття і установлення. Вводи - ремонт з перезаливанням мастики. Вимикачі масляні типу ВМП-10 - регулювання контактної системи, ремонт. Відводи і місця паяння трансформатора ТД-10000/35 - переізолювання лакотканиною і кабельним папером. Кабелі - оброблення із сухим заправленням поліхлорвініловою стрічкою і лаками. Котушки циліндричні багатошарові вищої напруги трансформатора ТМ-630/35 - намотування. Лобові частини обмоток - лакування. Лобові частини електродвигуна потужністю 350 кВт - усунення замикання між сусідніми секціями. Магнітні пускачі - зняття, ремонт. Обмотки трансформаторів типу ТМ-1600/35 - просочування і запікання. Обмотки трансформаторів ТМ-6300/35 - опресування. Обмотки статорів із водяним охолодженням - підготовка обмотки до випробовування на гідравлічний опір по вітках. Реле трансформаторів газові - зняття, ремонт і установлення. Роз'єднувачі на напругу 10, 35 кВ - ремонт. Талі електричні, лебідки електричні, пристрої з електроприводом - розмотування і прокладання живильного кабелю; зняття, ремонт магнітних пускачів. Траси кабельні з перешкодами - розкочування і прокладання кабелю.