Категорія - Робітники |  Галузь - Виробництво та розподілення електроенергії
Інструкція для посади "Слюсар з ремонту гідротурбінного устаткування 5-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 62. Виробництво та розподілення електроенергії. (Із змінами та доповнення, внесеними наказом Міністерства палива та енергетики України від 8 вересня 2003 року N 462), (із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства палива та енергетики N 196 від 08.04.2009)", що затверджен наказом Міністерства палива та енергетики України 16.03.2001 N 19. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією слюсаря з ремонту гідротурбінного устаткування 4 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: технічні умови на розбирання, ремонт, складання, регулювання, випробовування, виготовлення особливо складних деталей і вузлів гідротурбінного устаткування машинних цехів гідроелектростанцій; правила, прийоми випробовування устаткування і окремих його вузлів, статичне і динамічне балансування роторів; правила гідравлічних випробовувань вузлів, гідроагрегатів; норми спрацювання окремих елементів і деталей гідроагрегату; правила виведення в ремонт, оформлення наряду-допуску; вимоги до фланцевих з'єднань, ущільнюючих поверхонь в арматурі, до робочих механізмів, складних вантажопідйомних машин і механізмів, вантажозахоплювальних пристроїв; особливості зварювання, центрування зубчастих передач; заходи щодо запобігання передчасному спрацюванню елементів і деталей гідроагрегатів; правила проведення такелажних робіт в цеху; методи вимірювання і виправлення центрування вертикальних гідроагрегатів; порядок організації і роботи бригади; нормування.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Здійснює розбирання, ремонт, реконструкцію, складання, регулювання, випробовування і налагодження складних вузлів, деталей і механізмів основного і допоміжного устаткування поворотно-лопатевих і радіально-осьових гідротурбін: робочих коліс, підп'ятників, маслоприймачів, направних апаратів, турбінних підшипників, системи техводопостачання з масло- і повітроохолоджувачами, системи регулювання гідроагрегата, компресорів, насосів, масло-, водо- і повітропроводів, запірної і запобіжної арматури. Виконує центрування вертикальних гідроагрегатів з провертанням ротора на 360 градусів. Виконує відновний ремонт арматури різних параметрів. Ремонтує, відновлює і проводить складання складних вузлів вантажопідйомних машин і механізмів, регулювання, випробовування після ремонту, налагодження і здавання їх в експлуатацію. Здійснює слюсарну обробку деталей за 6 - 7 квалітетами (1 - 2 класами точності) з підгонкою і доводкою. Виявляє дефекти, визначає причини і ступінь спрацювання окремих вузлів і деталей устаткування, арматури; визначає придатність деталей до подальшої роботи, можливості їх відновлення. Робить розмітку складних деталей. Перевіряє роботу основного й допоміжного устаткування після ремонту і здавання його в експлуатацію. Виконує такелажні роботи під час переміщення складних і відповідальних вузлів і елементів гідроустаткування.

Приклади робіт
Арматура масловодозапірна будь-якої системи - гідравлічне випробовування в умовах діючого устаткування. Клапани спускні - підгонка, ремонт. Насоси всіх типів - складання, випробовування під навантаженням. Підшипники направні гідротурбін (гумові або лігнофолеві сегменти) - вимірювання зазорів, підбивання сегментів. Підшипники направні генераторів (бабітові) - шабрування сегментів, регулювання зазорів. Пристрій поплавцевого зливного бака маслонапірної установки - ремонт і регулювання. Сегменти підп'ятників - шабрування. Система гальмова гидроагрегата - ремонт, заміна сегментів, гальмових колодок. Сервомотори направних апаратів гідротурбін - розбирання, ремонт, складання, ремонт лекажного агрегата. Талі, електротельфери - напресування привідного шківа на черв'ячний вал, виявлення дефектів.