Категорія - Професіонали |  Галузь - Реклама та реставраційні роботи. Розділ 'Реставраційні роботи'
Інструкція для посади "Художник-реставратор меблів та етнографічних пам'яток з дерева III категорії", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 86. Реклама та реставраційні роботи. Розділ 'Реставраційні роботи'", що затверджен наказом Міністерства культури і мистецтв України 05.10.2000 р. N 492. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна або базова вища художня освіта за спеціальністю художник-реставратор (магістр, спеціаліст або бакалавр). Для магістра, спеціаліста - без вимог до стажу роботи, бакалавра - підвищення кваліфікації та стаж реставраційної роботи за професією не менше 2 років. Повна або базова художня, мистецтвознавча або технічна, пов'язана з технологією реставраційного процесу, вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи за професією: для магістра, спеціаліста - не менше 2 років, бакалавра, молодшого спеціаліста - не менше 3 років. Повна або базова, крім художньої, мистецтвознавчої або технічної, пов'язаної з технологією реставраційного процесу, вища освіта (магістр, спеціаліст або бакалавр, молодший спеціаліст). Підвищення кваліфікації. Стаж реставраційної роботи: для магістра, спеціаліста - не менше 3 років, бакалавра, молодшого спеціаліста - не менше 4 років.

Знає та застосовує у діяльності: техніку та технологію, стилістичні особливості пам'яток, матеріалів та способів їх використання для ведення реставраційних робіт з урахуванням особливостей експонатів; основні методи реставрації монументального, станкового, темперного та олійного живопису, графіки, декоративного та ужиткового мистецтва, скульптури; принципи датування та атрибуції; результати старіння матеріалів, що застосовуються в реставрації; причини, що спричиняють руйнування експонатів; основні види лабораторних досліджень в процесі виявлення причин та характеру руйнувань.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує нескладні, середньої складності, значної та особливо значної складності реставраційні та консерваційні роботи на творах високої художньої та історичної цінності, а також на унікальних творах мистецтва відповідно до завдань і методики, розробленої та затвердженої реставраційною радою. Розробляє методику проведення реставраційних робіт, добирає матеріали для їх проведення, забезпечує досконале документування процесу реставраційних робіт, складає описи ушкоджень об'єкту, результатів його дослідження, методів і матеріалів, що застосовуються в процесі реставраційних робіт, а також фотографування до початку робіт, в процесі та після закінчення реставрації. Визначає види руйнувань, складає, проводить детальний огляд та складає опис стану схоронності об'єкту, що реставрується, виявляє його первісний вигляд, визначає історію змін, установлює на підставі результатів хімічних, фізичних та біологічних досліджень причини та характер пошкоджень. У процесі реставрації творів живопису здійснює укріплення основи, грунту та фарбової поверхні, а також видалення пізніших нашарувань, що приховують або перекручують авторський живопис. Готує спеціальні реставраційні клеї, мастики, суміші тощо. Інструктує фотографів щодо документальної фотофіксації окремих процесів реставраційних робіт. Проводить обстеження музейних фондів та експозицій. Консультує зберігачів фондів щодо норм і правил зберігання експонатів. Керує роботою стажерів, надає допомогу науковим співробітникам, які вивчають експонати, що підлягають реставрації.

Спеціалізація
Виконує консерваційно-реставраційні роботи меблів на пам'ятках, що мають позолоту, живопис, інкрустацію (метал, перламутр, кістка, черепаха), інтарсію. Реставрує пам'ятки, що мають позолоту, живопис, інкрустацію (метал, перламутр, кістка, черепаха), інтарсію, та археологічні матеріали з сухого дерева. Закріплює зруйновану деревину просочуванням. Проводить дезінсекцію пам'яток, уражених деревоточцем. Виконує демонтаж пам'яток, що реставруються, із зачищенням місць з'єднань, складає і склеює елементи. Видаляє поверхневі забруднення, шари оздоблювального лаку, палітри, виконує очистку прямих і криволінійних поверхонь, відбілювання, фарбування і травлення. Заповнює вибоїни, наскрізні тріщини, глибокі вм'ятини. Усуває здуття фанерування ("чижі") і відлущень фанерування на криволінійних поверхнях та доповнень його втрати. Вирівнює і закріплює основу та поверхневі шари зруйнованих пам'яток. Усуває ушкодження, заподіяні деревоточцем. Доповнює за малюнком втрати кольорового набору (маркетрі), фанерує складний набір (маркетр) на рівних і криволінійних поверхнях. Укладає і закріплює відшарований складний набір (без його зняття) шляхом теплової регенерації пересохлого клею і пресування. Вклеює елементи з перламутру, черепахи, металу та інших матеріалів. Відтворює гранований малюнок на фрагментах, що реставруються (за аналогією). Полірує шелаковою політурою за 1 класом покриття. Виконує перетяжку та оббиття м'яких меблів. Підбирає та складає кольорові мастики, протрави, консервуючі просочування і покриття. Закріплює археологічне дерево. Підбирає матеріали за текстурою і кольором для поновлення кольорового набору в техніці інтарсії та маркетрі. Виконує науково обґрунтовану реконструкцію втрачених фрагментів на основі аналогій і архівних матеріалів (описи, малюнки, гравюри, фотографії).