Категорія - Робітники |  Галузь - Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи
Інструкція для посади "Прохідник 5-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. (З урахуванням додатків затвердженних: наказом Державного комітету з будівництва та архітектури N 25 від 08.08.2002 р., N 218 від 22.12.2003 р., N 149 від 29.08.2003 р., листом Державного комітету з будівництва та архітектури N 8/7-1216 від 15.12.2004 р., наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства N 9 від 02.12.2005 р., N 163 від 10.05.2006 р. N 399 від 05.12.2006 р., наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України N 558, 28.12.2010)", що затверджен наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України 13.10.1999 р. N 249. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України. Введений в дію з 1 січня 2000 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи прохідником 4 розряду не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: властивості гірничих порід та їх класифікацію за міцністю; правила та способи розроблення гірничої породи вручну, механізованим інструментом та буропідривним способом; вимоги до якості заточування та заправлення бурів, коронок, їх форми, розміри; правила проведення вибухових робіт; конструктивні особливості немеханізованого прохідницького комплексу; форми перерізу гірничих виробок; правила проведення гірничих робіт із застосуванням кесонних апаратів; способи виконання робіт з армування, допуски і технічні умови до армування стволів; правила користування існуючою сигналізацією; види постійного і тимчасового кріплення та опорядження виробок; властивості спеціальних розчинів і способи їх нагнітання; способи розбивання та укладання стрілкових переводів відкотної колії, перевірки профілю колії; розміри підвісного устаткування; види несправностей у роботі машин і устаткування, що обслуговується, та способи їх усунення; електрослюсарну справу з обсягом знань електрослюсаря 3 розряду.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує складні прохідницькі роботи з будівництва закритим способом тунелів, станцій метрополітенів і підземних споруд спеціального призначення.

Приклади робіт
Виконання комплексу робіт з проходки горизонтальних, похилих та вертикальних виробок, окрім робіт, що передбачені у 6 розряді. Буріння шпурів перфораторами масою до 35 кг (разом з пневмопідтримкою). Проходка гірничих виробок із застосуванням відбійних молотків, підривним способом; спорудження кріплення шахтних стволів, армування шахтних стволів. Керування прохідницькими комплексами з немеханізованим щитом, установками з нагнітання спеціальних розчинів та іншими машинами і механізмами, що використовуються у роботі, та їх обслуговування. Встановлення труб у стволах. Спорудження всіх видів кріплення у горизонтальних, похилих і вертикальних виробках, окрім кріплень, що передбачені для виконання у 6 розряді (кріплення рам у штольнях, фурнелів; спорудження арочного та анкерного кріплення у тунелях, установлення та розбирання багатокутного металевого кріплення). Установлення опалубки для спорудження бетонного та залізобетонного кріплення та конструкцій криволінійного обрису. Розбирання та ремонт тимчасового кріплення виробок. Переміщення і закріплення помостів, люльок, натяжних рам. Улаштування ходових частин у стволах. Зрошення гірничої маси після проведення підривних робіт. Улаштування залізобетонних шлюзових камер у кесонах. Монтаж і демонтаж прохідницьких комплексів. Укладання бетонної суміші вручну у горизонтальних і похилих виробках. Монтаж збірних залізобетонних конструкцій під фундаменти ескалаторів. Під час улаштування постійних колій метрополітену: монтаж рейко-шпальних грат; баластування колії, остаточне підіймання та рихтування рейко-шпальних грат; укладання та баластування стрілкових переводів і перехресних з'їздів на прямих ділянках колії; монтаж контррейок, ізолювальних стиків, протиугонів, тупикових упорів; контактної рейки; опорядження колії, контактної рейки; укладання колійного бетону; профілювання водовідводного лотка.