Категорія - Робітники |  Галузь - Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи
Інструкція для посади "Електрослюсар черговий та з ремонту устаткування 4-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. (З урахуванням додатків затвердженних: наказом Державного комітету з будівництва та архітектури N 25 від 08.08.2002 р., N 218 від 22.12.2003 р., N 149 від 29.08.2003 р., листом Державного комітету з будівництва та архітектури N 8/7-1216 від 15.12.2004 р., наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства N 9 від 02.12.2005 р., N 163 від 10.05.2006 р. N 399 від 05.12.2006 р., наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України N 558, 28.12.2010)", що затверджен наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України 13.10.1999 р. N 249. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України. Введений в дію з 1 січня 2000 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи електрослюсарем (слюсарем) черговим та з ремонту устаткування 3 розряду не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: електротехнічну справу в обсязі техмінімуму; способи і правила монтажу, демонтажу, ремонту, випробування і налагодження устаткування, що обслуговується; конструкції та монтажні схеми пускорегулювальної апаратури; правила зняття і вмикання струму високої напруги; систему вентиляції підземної та поверхневих електропідстанцій; схеми з'єднувань статорних і роторних обмоток електродвигунів; розрахунок і вибір перерізу проводів і кабелів призначення окремих вузлів та елементів металоконструкцій, тросів, підвісок; систему змащування вузлів; систему допусків і посадок; правила безпеки праці під час роботи на електротехнічному устаткуванні; способи виконання такелажних робіт і спуску до шахти гірничих машин і механізмів; інструкції з налагодження та пробного пуску електромеханічного устаткування, що не потребує монтажу; технологію обробки металів і виконання електрогазозварювальних робіт; інструкції з виконання електрозварювальних робіт у підземних виробках, надшахтних будівлях, з улаштування заземлення; інструкції з огляду, ремонту та випробування шахтних гнучких кабелів; правила безпечної експлуатації електроустановок в обсязі вимог 4 групи електробезпеки.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує монтаж, демонтаж, ремонт та технічне обслуговування механічної та електричної частини гірничопрохідницького устаткування середньої складності, устаткування високовольтних підстанцій. Перевіряє ізоляцію електроустаткування і сушіння високовольтних двигунів і трансформаторів. Виконує ремонт, обробку і вулканізацію гнучких кабелів і конвеєрних стрічок. Ремонтує освітлення з груповими прожекторами. Замінює тяговий канат, з'єднувальні муфти. Спостерігає та контролює стан трубопроводів, роботу транспортерів, розподільного устаткування, електродвигунів, трансформаторів, генераторів, гальмових електромагнітів, стан сполучень металоконструкцій, тросів і блоків, визначає ступінь спрацьованості та ремонтує їх із заміною окремих елементів. Виконує технічне обслуговування перетворювальних установок, підстанцій, засобів ЗЦБ (засобів центрального блокування) і АСБ (автоматичного світлофорного блокування) рейкового транспорту. Випробовує засоби електричного захисту з напругою до 1000 В. Виконує слюсарне оброблення і виготовлення простих вузлів і деталей. Обслуговує розсільні мережі та заморожувальні колонки під час заморожування грунтів.

Приклади робіт
Розбирання, складання із заміною або відновленням, підгонкою деталей пускорегулювальної апаратури. Ремонт мішалок, живильників. Заміна вібраторів, пружин, корпусу короба; регулювання грохотів інерційних та самобалансувальних. Заміна поршневих кілець, металевих сальників, шатунних болтів, клапанів компресорів. Заміна і ремонт стрічок з обробленням кінців, зчалюванням і вулканізацією на конвеєрах стрічкових з шириною стрічки до 500 мм. Ремонт шахтних електровозів. Розбирання, ремонт, складання, випробування та регулювання вузлів середньої складності гірничих самохідних машин, бурових верстатів й установок, самохідних вагонів, підшпальних машин (лебідок); технічне їх обслуговування; ремонт двигуна, самохідних кареток, підіймальних машин (лебідок). Розбирання, складання та установлення системи гідравліки, циліндрів, кермового керування, ремонт головної рами, стріли, ковша, кабіни водія, металевих кожухів, ведучих валів. Складання і регулювання трансмісії та гідротрансформатора; випробування вузлів та агрегатів підземного дизельного автосамоскида. Ремонт, технічне обслуговування навантажувальної машини. Ремонт, налагодження, обслуговування автоматичних телефонних станцій. Ревізія трансформаторів та розподільного устаткування. Прокладання, виготовлення та установлення опор; заміна окремих секцій трубопроводів і запірної арматури трубопровода діаметром більше 150 мм. Обслуговування та ремонт, заміна напрямних лопаток вентиляційних установок. Ремонт, технічне обслуговування центрифуг, повітродувок.