Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Модельник гіпсових моделей 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією модельника гіпсових моделей 2 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: способи визначення якості гіпсу, часу його тужавлення та повного затвердіння; величину усадки за габаритами на різні моделі; устаткування для приготування гіпсового розчину, технічні умови на виготовлення гіпсових моделей матриць та пуансонів; правила та заходи виготовлення каркасів, розрізання моделі, знімання моделі зі зліпка, витримування припусків на усадку і оброблення відливок; методи та заходи з припасування від'ємних модельних частин між собою; способи розмітки моделей середньої складності; правила розмітки зліпків за кресленнями та шаблонами; розрахунок припусків на усадку металів та оброблення відливок; будування моделей за шаблонами; креслення моделей на щитках; порядок будування схеми шаблонів на моделі середньої складності; призначення шаблонів та їх відміну від болванок; призначення контрольних шаблонів; будову та спосіб застосування контрольно-вимірювального інструменту і приладів; допуски і посадки, квалітети (класи точності) та параметри шорсткості (класи чистоти оброблення).

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виготовляє моделі середньої складності з свіжопрожареного гіпсу за болванками, еталонами, макетами, оправками, шаблонами перерізів деталей і іншим оснащенням з кривизною, розташованою в двох-трьох площинах. Виготовляє за складальними кресленнями гіпсові моделі для простих деталей з кривизною, розташованою в одній площині. Складає гіпсовий розчин необхідної концентрації та визначає якість гіпсу на тужавлення та затвердіння. Визначає величину елементів зліпка, моделі, формувального ухилу, міжопераційних припусків на усадку та лінії різу моделі. Контролює форму та розміри зліпків моделей. Будує зліпки за шаблонами, еталонами та виготовляє за зліпками гіпсові моделі. Виготовляє гіпсові болванки за дерев'яними та металевими каркасами з доведенням їх зовнішнього контуру за кресленнями. Розмічає контури на зліпках креслень та шаблонів. Виготовляє прості та середньої складності шаблони за кресленнями та плазами з урахуванням усадки металу. Складає розчини для змащування болванок перед зніманням зліпків.

Приклади робіт
Виготовлення гіпсових моделей: Днища з діаметром понад 400 до 600 мм з глибиною витягування понад 50 до 60 мм. Коробки, кришки розміром понад 500 х 500 х 150 мм. Кришки жорсткості. Нервюри розміром до 600 х 800 мм із штампуванням під жорсткості. Обтічники конусні, що мають вісь симетрії. Обтічники різні розміром понад 600 х 900 х 200 мм. Обшивання грета, стулок шасі тощо. Патрубки різної кривизни з діаметром понад 100 до 200 мм (виготовлення моделі за болванками і еталонами). Перегородки. Півсфери. Профілі різноманітного перерізу розміром понад 500 мм з висотою понад 60 мм зі значною кривизною по контуру. Рамки обігрівального скла ліхтаря. Ребра жорсткості з зігами по всій кривизні деталі. Стрічки середніх стулок. Трійники. Чашки передніх стулок. Шпангоути.