Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Модельник гіпсових моделей 4-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією модельника гіпсових моделей 3 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: способи виготовлення складних і особливо складних шаблонів на моделі; умови розрахунку усадок різних металів, сплавів та матеріалів для складних за конфігурацією моделей, з урахуванням яких виготовляються штампи; основні вимоги до робочої поверхні гіпсових моделей; способи та послідовність виготовлення різних форм моделей за болванками, шаблонами, кресленнями та ескізами; визначення за кресленнями або оправками кількості необхідних переходів для заданої деталі на її штампування; правила визначення кута штампування під час виготовлення гіпсових моделей; способи виготовлення за кресленнями деталей необхідного штампу на витягування або обтискання; будову, призначення і умови застосування складного контрольно-вимірювального інструменту; систему допусків і посадок, квалітетів (класів точності) та параметрів шорсткості (класів чистоти оброблення).

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виготовляє гіпсові моделі складних контурів з кривизною, розташованою в трьох та більше площинах з доводкою моделей різного виду згідно з кресленнями оснастки. Виготовляє гіпсові моделі за складальними кресленнями та зразками деталей з виготовленням до них шаблонів для перевірки матриць. Розмічає великі та складні моделі з застосуванням комплекту набору шаблонів. Виготовляє гіпсові моделі для штампування деталей в два переходи. Виготовляє гіпсові моделі за піскозліпками, які мають на поверхні велику кількість заглиблень та виступів. Будує моделі за зліпками та шаблонами. Виготовляє складні та особливо складні шаблони. Підбирає необхідний інструмент та пристрої для знімання зліпків безпосередньо з агрегату. Доводить виготовлену модель для деталі, що штампується, за місцем на агрегаті. Виготовляє гіпсові макети для лиття алюмінієвих чи цинкових болванок для правлення та доведення деталей. Визначає ливарні усадки розрахунком за кресленнями для складних гіпсових моделей.

Приклади робіт
Виготовлення гіпсових моделей: Гофри крила, оперення, кожухів тощо, деталей з діаметром до 1000 мм. Днища з діаметром понад 600 мм з глибиною витягування понад 60 мм. Кожухи різні. Нервюри розміром понад 600 х 800 мм зі штампуванням ребер жорсткості. Облицювання кабін розміром 1200 х 300 мм. Обтічники конусні з ексцентричною віссю. Обкантовки різні розміром до 1200 х 800 х 100 мм. Панелі великі. Патрубки та півпатрубки великої кривизни з діаметром понад 200 мм. Півсфери балонів з діаметром до 300 мм. Ребра жорсткості одинарної та подвійної кривизни.