Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Модельник гіпсових моделей 5-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією модельника гіпсових моделей 4 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: способи геометричних побудувань особливо складних просторових видів деталей згідно з кресленнями; методи розрахунку розгорток; способи розрахунку усадок особливо складних моделей; правила перенесення основних геометричних проекцій з креслення на болванку або гіпсову модель; визначення кількості переходів і ув'язування їх за конструкцією; способи визначення найвигіднішого радіусу штампування деталі з урахуванням стоншування матеріалу згідно з кресленням.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виготовляє особливо складні гіпсові моделі за кресленнями і різного виду складну оснастку з виведенням плавних кривих на поверхні моделі. Виготовляє зліпки за болванками. Обробляє модель згідно з кресленням та болванкою. Виготовляє шаблони з необхідною усадкою для виготовлення моделей методом обертального і лінійного руху. Виготовляє гіпсові моделі для штампування деталей в три переходи; виконує геометричну побудову форми деталей з урахуванням їх ув'язки на гіпсових моделях за переходами штампування. Виготовляє моделі на профілі з кривизною, які мають значні розміри надсічок. Визначає розрахунком лінійні усадки за креслярськими розмірами для особливо складних гіпсових моделей. Розмічає різноманітні контури моделей за шаблонами різної кривизни. Виготовляє та ув'язує моделі штампу з матрицею та пуансоном окремо.

Приклади робіт
Виготовлення гіпсових моделей: Гофри крила, оперення, кожухів, деталей з діаметром понад 1000 мм. Двері фюзеляжу вхідні. Лінзи розміром 3000 х 300 мм з плавними переходами. Лонжерони Т-подібної форми. Люки багажні. Обтічники кронштейнів елеронів. Обкантовки передніх люків з суцільною жорсткістю. Обкантовки різні розміром понад 1200 х 800 х 100 мм. Півсфери балонів з діаметром понад 300 мм. Ребра жорсткості крила ліхтаря. Рефлектори великогабаритні.