* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Модельник гіпсових моделей 2-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві, без вимог до стажу роботи.

Знає та застосовує у діяльності: основи знань про ливарне виробництво і виготовлення ливарних форм за моделями та стрижневими ящиками; різні сорти гіпсу, склад гіпсового розчину, який готує; способи ручного та машинного приготування гіпсового розчину різної концентрації; різновид та особливості тари, яка застосовується для приготування гіпсового розчину; режими оброблення, сушіння гіпсових моделей; значення додержання цих режимів для якості формування в землі; технічні вимоги до гіпсових моделей; призначення та умови застосування контрольно-вимірювального інструменту та пристроїв для виготовлення і оброблення гіпсових моделей; призначення різновидів шаблонів, болванок та оправок; загальні відомості про допуски та посадки, квалітети (класи точності) та параметри шорсткості (класи чистоти оброблення), припуски на усадку та оброблення відливок; умовні позначення, які містяться на шаблонах та болванках; транспортувальні засоби для переміщення готових гіпсових моделей типу ручної талі і механічного тельфера.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виготовляє прості моделі з свіжопрожареного гіпсу за шаблонами, еталонами, макетами, оправками, зліпками та зразками деталей з кривизною, розташованою в одній площині. Готує гіпсовий розчин; складає балінітові щитки (опалубки) до заливання гіпсових моделей. Розмічає та виготовляє найпростіші шаблони за кресленнями. Знімає моделі з загальних болванок; здійснює зліплення з ящика. Нарощує за шаблонами опуклості тощо. Придає остаточну форму моделям, зліпкам за допомогою скребків, зубил, шаберів та інших інструментів. Розрізає, склеює, полірує моделі, покриває їх лаком, стеарином та фарбує емалітом. Наносить на моделі лінії контуру обрізання деталей згідно з кресленнями. Остаточно оздоблює поверхні моделі. Установлює припуски на моделі для деталей, які штампують. Розраховує величину усадки на моделі і користується шаблонами під керівництвом модельника гіпсових моделей вищої кваліфікації. Підбирає і застосовує необхідні інструменти та пристрої для заливання та оброблення гіпсових моделей.

Приклади робіт
Виготовлення гіпсових моделей: Днища з діаметром до 400 мм з глибиною витягування до 50 мм. Заглушки стояків шасі. Кожухи різних нескладних форм. Коробки, кришки розміром до 500 х 500 х 150 мм. Косинки. Кришки люків та окантовок до них з кривизною по контуру в одній площині. Кришки плоскі. Лючки. Носки нервюрів з виштампуванням заглиблень. Облицювання водяних баків. Обтічники різні розміром до 600 х 900 х 200 мм. Окантовки зливних бачків. Панелі обкантувальні та до приладових дощок. Патрубки різні з діаметром до 100 мм з кривизною в одній площині. Профілі різні розміром до 500 мм з висотою до 60 мм з підсіканнями. Фланці.