Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Терміст 4-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією терміста 3 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову газових, полуменевих, індукційних та електричних (камерних, шахтних, конвеєрних, агрегатних тощо) печей різних типів; правила вибору режиму термічного оброблення складних деталей та інструменту з інструментальних і легованих сталей; способи визначення витікань повітря та усування їх під час вакуумного оброблення деталей; типи течошукачів; будову різних механічних, електричних, оптичних приладів для термооброблення та для визначення вакууму; способи штучного та природного старіння деталей; склади ванн за вмістом компонентів; властивості і способи застосування різних охолоджувальних засобів.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує хіміко-термічне та термічне оброблення (гартування, відпуск, відпал, нормалізація) складних і відповідальних заготовок, деталей та інструментів з різних вуглецевих, легованих сталей та з кольорових сплавів у газових, електричних, камерних, муфельних, карусельних та інших печах з різним охолоджувальним середовищем. Виконує термічне оброблення складних деталей та інструментів, які виготовляються з високолегованих, легованих та інших сталей, що потребують спеціальних режимів термооброблення. Виконує термічне оброблення складних деталей і інструменту у вакуумній установці. Веде процес ціанування, цементації, барірування та азотування складних деталей твердим карбюризатором. Налагоджує режими і швидкості руху конвеєра в агрегаті безперервного процесу термооброблення. Регулює устаткування на заданий режим технологічного процесу. Користується пірометричними приладами та застосовує необхідні спеціальні пристрої. Виконує термічне оброблення деталей і інструменту за інструкцією та технологічною картою. Виконує термічне оброблення складних деталей в ціанистих, свинцевих, селітрових, соляних, хлоробарієвих та лужних ваннах різних систем. Складає розчини ванн необхідної концентрації. Контролює глибину шару гартування за зламом. Править складні і відповідальні деталі після термічного оброблення. Згинає та гартує листи ресор на згинальних барабанах.

Приклади робіт
Бандажі діаметром до 1700 мм, кільця діаметром до 3000 мм і колеса діаметром до 1100 мм, колісні пари - відпал, гартування та відпуск. Борштанги довжиною понад 1000 до 1500 мм - гартування, відпуск та правка. Важілі, гальма, переключення - гартування і відпуск. Деталі духових музичних інструментів - термооброблення. Деталі великих штампів і деталі з вуглецевих та низьколегованих сталей з масою понад 5 т - гартування, відпуск. Деталі напівпериметром понад 0,5 м різної конфігурації - термооброблення. Деталі люків, викружків - термооброблення. Деталі прямі та зігнуті (з профілю) - термооброблення. Довбачі для зубодовбальних робіт - гартування та відпуск. Інструменти зуболікарські, щипці, долота хірургічні та пінцети - повне термічне оброблення. Кільця шарикопідшипників великогабаритні - гартування, нормалізація, відпуск. Матриці складної конфігурації - повне термооброблення. Металоконструкції зварні масою до 50 т - відпуск. Мітчики, розгортки, зенкери довжиною понад 400 мм - гартування, відпуск, правка. Ножі для різання металу - гартування, відпуск, правка. Підшипники діаметром понад 150 мм - термооброблення. Поковки і стальні відливки складної конфігурації з масою понад 10 до 20 т - відпал і нормалізація. Протяжки круглі шліцьові довжиною понад 500 до 1000 мм - гартування, відпуск, правка. Пружини спіральні з прутка діаметром понад 15 до 40 мм, пружини складні та відповідальні з високолегованих сталей, з прутків діаметром понад 10 до 30 мм - гартування та відпуск. Ресори - гартування і відпуск листів з довжиною корінного листа понад 1500 мм. Терпуги дискові для заточування ножів бавовноочищувальних машин - гартування. Терпуги тригранні, квадратні, круглі довжиною понад 250 мм - гартування. Фрези профільні діаметром понад 200 мм - гартування, відпуск. Фрези черв'ячні шліцьові та лекала - гартування і відпуск. Шаблони довжиною понад 400 мм - повне термооброблення. Шестірні великогабаритні - гартування, нормалізація. Штоки довжиною понад 500 мм - азотування.