Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Верстатник широкого профілю 5-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією верстатника широкого профілю 4 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: конструктивні особливості і правила перевірки на точність верстатів різної конструкції, які обслуговує, універсальних і спеціальних пристроїв; способи установлення і вивіряння деталей; геометрію, правила заточування, доведення всіх видів різального інструменту; конструктивні особливості і правила застосування різних універсальних і спеціальних пристроїв; будову складного контрольно-вимірювального інструменту і приладів; основи теорії різання металів в межах роботи, яку виконує; основні принципи калібрування складних профілів; правила визначення найвигіднішого режиму шліфування залежно від матеріалу, форми виробів і марки шліфувальних верстатів.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Обробляє деталі на токарних і фрезерних верстатах за 6 - 7-м квалітетами (2-м класом точності), на свердлильних верстатах за 6-м квалітетом (1 - 2-м класами точності) та на шліфувальних верстатах із застосуванням охолоджувальної рідини за 6-м квалітетом (1 - 2-м класами точності) за допомогою різних пристроїв та точним вивірянням у декількох площинах. Свердлить, розгортає, розточує отвори в деталях з легованих сталей, спеціальних і твердих сплавів. Нарізає всілякі різьби і спіралі на універсальних та оптичних ділильних головках з виконанням усіх необхідних розрахунків. Фрезерує складні великогабаритні деталі та вузли на унікальному устаткуванні. Шліфує і доводить зовнішні і внутрішні фасонні поверхні та сполучені з криволінійними циліндричні поверхні з важкодоступними для оброблення та вимірювання місцями. Шліфує електрокорундом.

Приклади робіт
Вали парових і водяних турбін великої потужності - шліфування з доведенням. Вали розподільні дизелів довжиною понад 1000 до 6000 мм - остаточне оброблення. Гвинти і гайки з багатозахідною трапецеїдальною різьбою - обточування та нарізання різьби. Ексцентрики зі складними лекальними кривими - фрезерування по контуру за розміткою. Еталони хвоста лопаток парових турбін - шліфування хвостової частини та уклонів. Інжектори водяні та парові - токарне оброблення. Каретки токарних верстатів - остаточне фрезерування за профілем. Картер зчеплення - фрезерування площин, свердління та розточування отворів. Куліси ковальсько-пресового устаткування - токарне оброблення. Лімби циліндричні та конічні - фрезерування. Муфти багатокулачкові зі спіральними кулачками - фрезерування западин і скосів. Патрубки парових турбін - свердління та розгортання отворів двох половин складених. Повзуни - фрезерування площин та "ластівчиного хвоста". Прес-форми багатомісні - шліфування. Ротори суцільноковані парових турбін - попереднє оброблення. Ротори турбогенераторів потужністю до 30 000 кВт - фрезерування пазів під обмотування на роторно-фрезерних верстатах. Сектори компаундних штампів - фрезерування по контуру. Станини різних складних верстатів великих габаритів - свердління, зенкування, розгортання отворів. Статори турбогенераторів з водневим та форсованим охолодженням потужністю до 30 000 кВт - фрезерування пазів, розточування отворів та шліфування шийок. Фрези черв'ячні шліцьові з криволінійним профілем - шліфування профільне зубів. Циліндри компресорів - токарне оброблення. Циліндри парових турбін - свердління та розгортання отворів горизонтальних та вертикальних рознімань. Черв'яки багатозахідні - остаточне нарізання різьби. Шатуни - токарне оброблення.