Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Газозварник 4-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією газозварника 3 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: способи установлення режимів зварювання металів залежно від конфігурації та товщини деталей, які зварює; способи зварювання кольорових сплавів, чавуну; випробування зварних швів з кольорових металів та сплавів; основні відомості про метали, які зварює; основні відомості про методи одержання та зберігання найбільш розповсюджених газів, які застосовує під час газового зварювання (ацетилену, водню, кисню, пропан-бутану тощо); види дефектів у зварних швах, методи запобігання та їх усунення; читання креслень.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує газове зварювання складних деталей, конструкцій та трубопроводів з вуглецевих та конструкційних сталей та деталей середньої складності з кольорових металів та сплавів в усіх просторових положеннях зварного шва. Наплавляє твердими сплавами з застосуванням керамічних флюсів в захисному газі деталі та вузли середньої складності. Усуває дефекти в великих чавунних та алюмінієвих відливках під механічне оброблення та пробний тиск наплавленням. Усуває раковини та тріщини наплавленням в оброблених деталях та вузлах. Виконує гаряче правлення відповідальних та складних конструкцій.

Приклади робіт
Арматура трубопроводів запірна з кольорових металів та сплавів під пробний тиск понад 1,6 до 4,9 МПа (понад 15,5 до 48,4 атм) - усунення дефектів наплавленням. Бабітове заливання підшипників - наплавлення. Блоки циліндрів двигунів автомобілів - усунення раковин у відливках. Вали колінчасті - наплавлення шийок. Вироби з кольорових сплавів тонкостінні (кришки повітроохолоджувачів, підшипникові щити, вентилятори турбогенераторів) - наварювання тіла латунню або силуміном. Вироби чавунні великі (рами, шківи, маховики, шестірні) - усунення раковин та тріщин. Вкладиші бронзові та латунні - наплавлення на стальні підшипники. Деталі та вузли з кольорових металів - зварювання з послідовним випробуванням під тиском. Золотникові рамки, маятники - зварювання. Зуби чавунних шестерень - наплавлення. Картери великих моторів та корпуси механічної передачі тепловозів - зварювання. Корпуси щіткотримачів, сегменти реверсів, ротори електродвигунів - наплавлення. Котушки полюсів електричних машин з штабової міді - зварювання перемичок. Кулі, поплавці та цистерни зі спеціальних алюмінієвих сплавів - зварювання. Меблі з алюмінію - зварювання. Підігрівачі - зварювання обойми, водогрійної труби з обоймою, конусом, кільцями та фланцями. Підшипники та вкладиші буксові, дишлові - наплавлення по рамці та наплавлення тріщин. Поршні пневматичних молотів - усунення раковин та тріщин. Рамки ілюмінатори з алюмінієвих сплавів - зварювання. Резервуари повітряні тролейбусів - зварювання. Сітки металеві одинарні та кручені для целюлозно-паперового виробництва - паяння кінців срібним припоєм. Трубки під датчики з радіоактивним ізотопом - усунення. Трубні елементи котлів, бронелисти тощо - гаряче правлення. Трубопроводи зовнішніх та внутрішніх мереж водопостачання і теплофікації - зварювання під час монтажу. Трубопроводи технологічні (V категорії) - зварювання. Трубопроводи зовнішніх та внутрішніх мереж газопостачання низького тиску - зварювання в цехових умовах. Холодильники латунні - зварювання швів під гідровипробування тиском понад 2,5 МПа (24,2 атм).