Категорія - Робітники |  Галузь - Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи
Інструкція для посади "Машиніст землерийно-будівельних машин 5-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. (З урахуванням додатків затвердженних: наказом Державного комітету з будівництва та архітектури N 25 від 08.08.2002 р., N 218 від 22.12.2003 р., N 149 від 29.08.2003 р., листом Державного комітету з будівництва та архітектури N 8/7-1216 від 15.12.2004 р., наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства N 9 від 02.12.2005 р., N 163 від 10.05.2006 р. N 399 від 05.12.2006 р., наказом міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України N 558, 28.12.2010)", що затверджен наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України 13.10.1999 р. N 249. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України. Введений в дію з 1 січня 2000 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи машиністом землерийно-будівельних машин та слюсарем з ремонту дорожньо-будівельних чи інших подібних за складністю машин 4 розряду –не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову, принцип роботи машини, якою керує, правила її експлуатації та технічного обслуговування; принцип роботи гальмівної, механічної, гідравлічної, пневматичної, електричної, комбінованої та контрольно-захисної сист.; правила застосування та використання змінного робочого устаткування; правила застосування контрольно-вимірювальних приладів, пристроїв та інструментів; правила монтажу та демонтажу робочого та навісного устаткування; режими змащування; норми витрат паливних і мастильних матеріалів та способи їх економії; правила набирання, переміщання та розподілу ґрунтів різних категорій; правила шарового відсипання насипів та планування площ; правила виконання землерийно-будівельних робіт із дотриманням визначених профілів та позначок за робочими кресленнями та позначками майстра; правила та способи виконання робіт згідно з технологічним процесом, вимоги до якості робіт; причини виникнення, способи виявлення та усунення несправностей у роботі вузлів, механізмів, агрегатів та приладів під час технічного огляду та обслуговування машини, якою керує; методику та режими випробувань агрегатів; правила розбирання та здійснення підготовки до ремонту вузлів та агрегатів; технічні умови на ремонт, випробування та здавання в експлуатацію вузлів та інш. агрегатів; правила виконання ремонту, збирання та регулювання вузлів та агрегатів із заміною окремих частин і деталей; систему допусків і посадок, квалітети (класи точності) та параметри шорсткості (класи чистоти оброблення); правила виконання слюсарного оброблення вузлів та деталей з використанням універсальних пристроїв; способи повного відновлення та зміцнення спрацьованих деталей; будову випробувальних стендів; будову та правила експлуатації ручного, механізованого, електричного слюсарного інструменту, контрольно-вимірювальних приладів; правила дотримання вимог електричної та пожежної безпеки; правила безпеки дорожнього та приоб'єктного руху; правила та норми з охорони праці під час виконання робіт.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Керує землерийно-будівельними машинами з параметрами, що зазначені нижче. Виконує землерийно-будівельні роботи середньої складності: у разі керування екскаватором одноковшовим з ковшем місткістю до 0,25 м3 з усіма видами змінного робочого устаткування або екскаватором одноковшовим з ковшем місткістю від 0,25 до 0,4 м з одним (двома) видами змінного робочого устаткування (розробляння ґрунтів у ході будівництва об'єктів і споруд, автомобільних доріг, гідротехнічних каналів, захисних земляних дамб; улаштовування виїмок, насипів, котлованів під фундаменти будівель та споруд; копання траншей для прокладання підземних інженерних комунікацій; навантажування сипких та кускових матеріалів; планування поверхонь; руйнування та розпушування твердих і мерзлих ґрунтів тощо); у разі керування бульдозером на тракторі з тяговим зусиллям 4 – 6 т потужністю від 43 до 73 кВт.(включно) з усіма видами робочого устаткування (розробляння та переміщання ґрунтів під час улаштовування котлованів під фундаменти будівель та споруд; виїмок, насипів у ході будівництва автомобільних доріг, простих гідротехнічних споруд; зачищання та переміщання ґрунтів під час виконання підготовчих робіт); у разі керування скрепером причіпним до трактора потужністю від 43 до 73 кВт включно з тяговим зусиллям відповідно 3 – 6 т і місткістю ковша 2,25 м3 і більше (розробляння, транспортування, набирання ґрунту під час улаштовування виїмок, насипів у ході будівництва автомобільних доріг, гідротехнічних споруд); у разі керування грейдером причіпним до трактора з тяговим зусиллям 4 – 10 т потужністю до 100 кВт і ножем (без подовжувача) довжиною понад 3000 мм., автогрейдером легкого типу масою до 9 т (планувальні та профілювальні роботи в ході будівництва автомобільних доріг; поперечне та поздовжнє переміщання ґрунту; нарізання корита у земляному полотні для улаштовування дорожньої одежі; планування насипів і виїмок земляного полотна; переміщання, підгортання, розвалювання та планування сипких матеріалів під час улаштовування дорожньої основи автомобільних доріг тощо). Виконує щозмінне технічне обслуговування та технічний огляд машини, якою керує. Виконує слюсарні роботи з поточного ремонту машини, бере участь в її плановому запобіжному ремонті. Перевіряє роботу вузлів та агрегатів машини. Здійснює контроль за показаннями контрольно-вимірювальних приладів.