Категорія - Робітники |  Галузь - Сільське господарство та пов'язані з ним послуги
Інструкція для посади "Овочівник 2-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 2. Сільське господарство та пов'язані з ним послуги", що затверджен наказом Міністерства аграрної політики України 07.11.2003. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта. Професійна підготовка на виробництві. Без вимог до стажу роботи.

Знає та застосовує у діяльності: технологію роботи із затримання снігу і талих вод, обробки ґрунту та догляду за посівами; агротехніку та технологію ручних робіт з підготовки ґрунту до висівання, садіння, приготування до внесення добрив у ґрунті; підготовки насіння і садивного матеріалу, пікірування розсади та сіянців овочевих культур, збирання урожаю огірків, помідорів, капусти та зелених культур у відкритому ґрунті, доробки та зберігання овочів; насінництво (закладання посівного та садивного матеріалу, стратифікація, дражування та обробка насіння бактеріальними добривами та мікроелементами); заправку сівалок і саджалок насінням та мінеральними добривами та піднесення садивного матеріалу до розсадосадильних машин; порядок виконання підготовчих робіт у захищеному ґрунті; правила і норми охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує нескладні ручні, кінно-ручні та механізовані роботи з вирощування овочів. Виконує роботи з шлейфування, боронування та коткування перед висіванням, садінням овочів. Готує насіння та садивний матеріал до висівання та садіння (очищення та сортування насіння, закладання посівного та садивного матеріалу для яровизації: гартування, стратифікація й пророщування, стратифікація та повітряно-теплова обробка, дражування та обробка насіння бактеріальними добривами, мікроелементами тощо). Пікірує розсаду, прополює овочеві культури. Пасинкує, вершкує, вибирає огірки, помідори, капусту у відкритому ґрунті та зрізує зелені овочі (салат, шпинат, щавель, цибулю на стебло тощо). Виконує найпростіші роботи з доробки та зберігання овочів (просушування на токах і майданчиках цибулі та насіння овочевих культур, видалення, промивання та просушування насіння овочів, протирання та просіювання насіння, укладання овочів у сховища, перебирання, миття, очищення та сортування овочів). Обслуговує механізовані агрегати під час висівання насіння та садіння розсади. Виконує роботи в захищеному ґрунті з підготовки теплиць та парників до експлуатації (очищення парників і теплиць від снігу, заготівля та перелопачування дернової землі, очищення каркасів теплиць від старої плівки тощо). Додержується правил і норм охорони праці, виробничої санітарії та протипожежного захисту.

Приклади робіт
Боронування, шлейфування. Руйнування кірки ґрунту ротаційною мотикою, коткуванням. Перевезення вантажів кіньми під час виконання польових робіт. Боронування посівів. Розпушування, розбивання грудок та розрівнювання землі перед садінням. Просіювання торфу, попелу, землі та інших сипких мас. Очищення та сортування насіння. Закладання посівного і садивного матеріалу для яровизації, гартування, стратифікації та пророщування. Стратифікація насіння. Повітряно-теплове обігрівання насіння. Дражування та обробка насіння бактеріальними добривами, мікроелементами, змішування із сипкою масою. Замочування насіння в ямах, діжках. Промивання насіння в соляному розчині. Вибирання садивного матеріалу овочів, коренеплодів з буртів, траншей, сховищ. Різання кореневищ для садіння, розщеплення та стимулююче надрізування цибулин із сортуванням.