Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Розмітник 4-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією розмітника 3 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: властивості різних металів та їх деформацію при механічному та термічному обробленні; процес оброблення деталей та вузлів, які розмічає; припуски на механічне оброблення; способи геометричних побудов в процесі розбивання та розтягування окремих конструкцій зовнішнього обшивання, палуб та іншого плазового розбивання; правила підготовки деталей та конструкцій під зварювання та клепання; способи запобігання деформацій під час зварювання складних конструкцій з листового та профільного металу; побудову, способи заточування будь-якого розмічального інструменту; правила застосування вимірювального інструменту та приладів; систему допусків і посадок.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Розмічає на підлозі, плиті або на верстаті великогабаритні та складні деталі та вузли з перетинанням осей та площин, а також металевих моделей, відливок, поковок та металоконструкцій під оброблення за 7 - 10-м квалітетами (2 - 3-м класами точності) з установленням заготовки, деталі, вузла на підкладках, клинах, домкратах та різних пристроях, з вивірянням установлення за допомогою індикаторів, набору плоскопаралельних плиток та інших контрольно-вимірювальних інструментів. Виконує складні розверткові креслення, геометричні побудови та тригонометричні обчислення для розмічання та перевірки заготовок, деталей та вузлів. Вибирає спосіб розмічання деталей, вузлів та перевіряє відливки.

Приклади робіт
Бабки молотів - розмічання "ластівчиного хвоста" та гнізда шпонки. Бабки передні і задні для великих токарних верстатів - розмічання під механічне оброблення. Балери - розмічання шпонкових пазів на конусі. Блоки циліндрів двигунів внутрішнього згоряння з кількістю циліндрів від чотирьох до шести - розмічання. Вали колінчасті з чотирма-шістьома колінами, розташованими під різними кутами, - розмічання. Вінця зубчастих коліс електровозів - розмічання для оброблення пазів під пружинні пакети. Гвинти гребні з діаметром до 1000 мм - розмічання під оброблення. Гвинти гребні - розмічання шпонкових пазів, отворів на торцях та бокових поверхнях маточини. Головки блоків циліндрів двигунів внутрішнього згоряння - розмічання газових камер, гнізд, клапанів та отворів під болти. Деталі стрілочних переводів - викреслювання ескізів. Колектори радіаторів охолоджувальних пристроїв - розмічання. Конструкції будівельні: прогони, ригелі, фахверки, перила, підкранові балки - розмічання. Корпуси турбін - перевірка відливок та розмічання під механічне оброблення. Кришки корпусів приводів клапанів тепловозів - розмічання. Моделі зі стрижневими ящиками виливниць, кокілів та шаблонів середньої складності та великих габаритів - повне розмічання під оброблення з перевіркою та ув'язуванням розмірів моделі зі стрижневими ящиками. Обтічники гребних гвинтів - розмічання під оброблення. Опора балера - нанесення перпендикулярних осьових, розмічання пазів та виступів, перетинних отворів під попереднє механічне оброблення. Осердя стрілочних переводів - розмічання. Осі ведучих та зчіпних колісних пар - розмічання для оброблення шпонкових пазів. Підшипники поршневого або центрового дишла та поршневого повзуна - розмічання для оброблення під скалки та валики. Підшипники суднові опорні з діаметром валу понад 490 мм - розмічання корпусу та кришки під механічне оброблення. Підшипники суднові упорні з діаметром валу понад 250 мм - розмічання корпусу та кришки під механічне оброблення. Поршні дизелів - розмічання для свердління та оброблення місць для клапанів. Поршні дизелів тепловозів - розмічання для розточування отворів. Рамки центрового дишла - розмічання для оброблення після наплавлення. Румпелі рульових пристроїв з діаметром центрального отвору під балер понад 250 мм - розмічання під механічне оброблення. Станини верстатів - розмічання. Труби з діаметром до 1000 мм - розмічання. Фартухи, каретки, супорти великих токарних верстатів - розмічання під механічне оброблення. Фланці муфт редукторів вентиляторів тепловозів - розмічання. Циліндри поршневих машин - повне розмічання в блоках з кількістю циліндрів в блоці до шести. Штампи, кондуктори та пристрої - розмічання складних деталей.