Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Бляхар 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією бляхаря 2 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову згинальних та вальцювальних машин і привідних ножиць; будову пристроїв та контрольно-вимірювальних інструментів середньої складності, які застосовує для бляхарських робіт; способи паяння різними металами деталей, виробів та вузлів середньої складності; основні властивості листової та сортової сталі, алюмінієвих, магнієвих та мідних сплавів; вплив відпалу на механічні властивості; способи розмічання деталей і виробів середньої складності, правила побудови розгорток; способи з'єднання деталей середньої складності; основи геометрії.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виготовляє та ремонтує вироби середньої складності з листового металу з застосуванням пристроїв та пневматичних приладів. Виготовляє деталі середньої складності з пресованих профілів. Згинає кромки на вальцях, пресах та вручну. Згинає та відбортовує вироби складної конфігурації з листового металу за шаблонами та кресленнями; відбортовує торці та прокатує фасонні канавки на зиг-машині. Вальцює циліндричні деталі з листової сталі на привідних валках. Паяє деталі, які виготовлені з листової сталі, на привідних валках. Паяє деталі, які виготовлені з різних металів і сплавів, оловом, сріблом, міддю тощо. Править в гарячому та холодному стані середньої складності деталі та вироби на плиті за контрольною лінійкою з допустимим зазором до 1 мм на поверхні 1 м. Ріже середньої складності деталі та вироби криволінійного контуру з листового металу всіх марок та сплавів. Розмічає деталі за кресленнями з застосуванням лінійок, косинців, циркулів, шаблонів, шкал та необхідного контрольно-вимірювального інструменту. Виготовляє прості шаблони.

Приклади робіт
Баки водяні пасажирських вагонів - виготовлення. Балони різних форм - виготовлення. Брамзелі для градир-машин - виготовлення. Ванни конусні - виготовлення. Відра, бідони, поливалки, чайники - виготовлення з приєднанням дна та верхньої частини під паяння. Водостік ілюмінатора - виготовлення. Капоти, кабіни вантажних автомобілів - правка вм'ятин, відрізання пошкоджених місць, виготовлення та підганяння латок під зварювання. Кожухи для устаткування, нескладні ящики для арматури та щитків освітлювальної мережі, трійники - виготовлення. Коліна труб складні (понад 5 в одній площині та понад 2 коліна в двох площинах) з діаметром понад 250 мм - виготовлення за шаблонами. Корита - виготовлення. Ліхтарі сигнальні, паровозні, суднові - виготовлення за шаблоном. Маслопроводи - складання з приганянням труб та установлення. Маслянки фігурні різних розмірів - виготовлення. Обшивання на криволінійні ділянки трубопроводів - виготовлення та установлення. Обшивання, облицювання машин - розкроювання листового матеріалу для заміни окремих ділянок. Труби водоприймальні від інжектора, автогальма, живильні - згинання та паяння. Фільтри з мідних сіток - виготовлення. Фланці круглої конфігурації з косинців та штаби - виготовлення. Шаблони середньої складності - виготовлення. Шторки для освітлювальної та знімальної апаратури, рамки для світофільтрів та прожекторів, кожухи для електрощитів чотирьох- та п'ятигранних конусних ліхтарів - виготовлення.