* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Паяльщик 4-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією паяльщика 3 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: процес паяння різними методами твердими припоями в електричних печах та в соляних ваннах; будову різного устаткування, пристроїв та інструментів, які застосовуються під час паяння; порядок готування та правила застосування припоїв; правила визначення міцності паяння на розтягнення та зріз; способи видалення окисної плівки; технічні умови на паяння деталей і виробів та величину зазору між кромками, які з'єднує.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Паяє тугоплавкими та високоміцними припоями жароміцні сплави та нержавіючі сталі з міцністю шва на розтягнення понад 20 кг/кв.мм під час нагрівання в електричних печах з відновлювальною атмосферою та температурою, яку точно регулює. Паяє алмазні сегменти та бруски до корпусів кругів та штрипсів на установках СВЧ. Паяє в печах під час нагрівання деталей струмами високої частоти, електричною дугою та газовими пальниками. Паяє в соляних ваннах. Паяє складні та відповідальні шви апаратів, які працюють під високим тиском. Паяє труби у важкодоступних місцях. Паяє феритові вироби на ультразвукових установках. Паяє концентрованими джерелами енергії на установках з кварцовими лампами, електронно-променевих, лазерних. Паяє зануренням у розплавлений припій та хвилею припою.

Приклади робіт
Деталі корпусів золотих годинників - підготовка до паяння. Деталі корпусні радіоапаратури з алюмінію - паяння в соляних ваннах. Змійовики багатозахідні - паяння. 4Коліна, розтруби трубки, альта, тенору, баритону тощо - паяння тугоплавкими припоями. Круги алмазні відрізні сегментні - паяння сегментів. Кузови автомобілів - оплавлення різними припоями та синтетичним порошком. Лопатки на роторах турбін та на робочих колесах турбін - паяння. Повітро- та газоохолоджувачі турбо- та гідрогенераторів і великих машин з водневим охолодженням - паяння трубок охолодження. Прилади вимірювальні зі складною схемою - паяння в важкодоступних місцях. Радіатори водяного охолодження - паяння. Труби - паяння в печах. Штрипси алмазні - паяння брусків.