Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Токар-розточувальник 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією токаря-розточувальника 2 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову, правила підналагодження і перевірки на точність розточувальних верстатів різних типів; правила керування великогабаритними верстатами, які обслуговує разом з токарем-розточувальником вищої кваліфікації; будову і правила застосування універсальних і спеціальних пристроїв; призначення і правила застосування складного контрольно-вимірювального інструменту і приладів; геометрію різального інструменту, термооброблення; правила заточування і установлення нормального і спеціального інструменту; допуски і посадки, квалітети і параметри шорсткості (класи точності і чистоти оброблення); основні властивості матеріалів, які обробляє.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Обробляє деталі середньої складності за 8 - 11-м квалітетами (3 - 4-м класами точності) на універсальних і координатно-розточувальних верстатах з застосуванням нормального різального інструменту і універсальних пристроїв та за 7 - 10-м квалітетами (2 - 3-м класами точності) на спеціалізованих верстатах, а також на алмазно-розточувальних верстатах визначеного типу, налагоджених для оброблення простих деталей. Установлює деталі та вузли на столі верстата з точним вивірянням в двох площинах. Керує розточувальними верстатами з діаметром шпинделя до 250 мм.

Приклади робіт
Баби штампувальних молотів - фрезерування пазів для каменів. Бабки задні металорізальних верстатів - свердління та попереднє розточування. Блоки циліндрів двигунів - попереднє розточування отворів під гільзи та вкладиші. Бугелі ексцентриків екскаваторів - розточування і підрізання. Вали - фрезерування торців з зацентруванням. Візки портальних кранів - розточування отворів для осі катків. Вкладиші подушок прокатних станів - розточування виїмок під холодильник. Вкладиші суднових підшипників - свердління гнізд та отворів глибиною до 10 діаметрів свердел, розташованих під кутом до площини розняття. Дена резервуарів - розточування отворів з фасками. Деталі довжиною понад 1300 мм - фрезерування прямолінійних кромок і фасок. Деталі середньої складності - розточування еліпсних вирізів та горловин, оброблення фасок. Деталі та заготовки довжиною до 1300 мм - оброблення криволінійних кромок і фасок. Деталі фігурні з горловинами і отворами - розточування отворів, фрезерування по контуру і фасок. Зірочки волочильних станів - свердління і розточування отворів. Кільця для підшипників - розточування отворів і підрізання торців. Кільця і фланці діаметром до 1000 мм - свердління, розсвердлювання отворів. Кондуктори з отворами в одній або двох площинах - розточування отворів. Корпуси підшипників - попереднє розточування і підрізання торців. Корпуси редукторів - попереднє розточування отворів під підшипники. Кришки, дена, оболонки, секції - свердління, розточування, фрезерування вікон за розміткою та заданими координатами. Маточини рулів зі змінним зовнішнім перетином - фрезерування зовнішнього контуру за розміткою. Матриці з круглими та прямокутними вікнами - свердління і розточування кутових контрольних отворів. Мортири - попереднє розточування. Муфти з'єднувальні - попереднє розточування отворів. Ножі прокатних станів, важелі, кривошипи з діаметром отворів до 100 мм - свердління і розточування отворів. Патрони затискні верстатні чотирикулачкові - розточування. Перегородки - свердління, розточування та фрезерування. Плити анкерні - фрезерування і свердління. Прес-форми, шаблони нескладні і кулачки для автоматів - розточування. Рами гусеничного візка трактора - розточування отворів під півосі. Супорти, стояки невеликих верстатів, станини великих верстатів - розточування отворів. Тарілки захлопок - свердління та розточування отворів. Трійники, коліна, патрубки - підрізання і розточування. Фаски перехідні на складних і відповідальних деталях - фрезерування прямолінійних кромок. Фундаменти складні - оброблення площин. Шатуни - попереднє розточування великої і малої головки.