Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Гальванік 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією гальваніка 2 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову електролізних ванн; причини виникнення та різновид корозії металів і способи її запобігання; особливості підготовчих і обробних операцій та їх послідовність перед покриванням; матеріали, які застосовуються в гальваностегії, та їх основні властивості, шкідливі домішки в електролітах, їх вплив на гальванічні опади і способи їх видалення; рецептуру ізоляційних паст; нейтралізацію і регенерацію відпрацьованих електролітів і розчинів; будову універсальних і спеціальних пристроїв та середньої складності контрольно-вимірювальних приладів і інструментів.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Виконує гальванічне покривання зовнішніх та внутрішніх поверхонь виробів і деталей середньої складності та складної конфігурації з важкодоступними для покривання місцями. Виконує розмірне хромування і нікелювання за 8 - 10-м квалітетами (3-м класом точності) деталей машин, приладів, двигунів, електрорадіоапаратури і агрегатів. Установлює нескладні допоміжні аноди. Виконує гальванопластичне виготовлення складних деталей для електровакуумних приладів та алмазного інструменту. Нарощує мідні та нікелеві покривання визначеної товщини. Виконує сірчанокислотне та хромокислотне оксидування. Виконує самостійне готування електролітів і розчинів. Нейтралізує і регенерує відпрацьовані електроліти і розчини. Раціонально використовує місткість ванн, установлює і підтримує задані режими їх роботи. Визначає якість гальванічного оброблення деталей на проміжних операціях і готової продукції зовнішнім оглядом, вимірювальним і контрольним інструментом, механічним і хімічним способами. Підналагоджує і регулює ванни. Здійснює ематалювання захисне та декоративне деталей середньої складності.

Приклади робіт
Бачки і циліндри різноманітні, котли для їжі, м'ясорубки, самовари, кип'ятильники та інші ємності - лудіння гальванічне, оцинкування, кадміювання і нікелювання. Бачки, кришки, осі стальні - тришарове покривання з ізоляцією окремих місць із застосуванням додаткового аноду. Вали - нарощування міді на посадочні ділянки для відновлення їх розмірів. Валики ступінчасті, втулки, маховики, штоки різних розмірів - хромування та нікелювання. Вироби побутового споживання - захисне і декоративне емалювання. Відстійники, решітки автомашин, головки вентиляторів, рупори мегафонів - нікелювання з внутрішнім обробленням. Деталі іграшок - нікелювання. Деталі насичення кондиціонерів, повітророзподільників, дифузорів - захисне ематалювання. Деталі приладів - покривання дорогоцінними металами з визначенням контрольної маси (збільшення ваги). Деталі світильників - декоративне покривання міддю. Деталі циліндричні різні (пальці, кільця, втулки) - нарощування сталі, міді і хрому з метою відновлення розмірів. Жалюзі повітророзподільників, розтруби кінцеві, труби різної конфігурації в системах кондиціювання суднової вентиляції - захисне емалювання. Зірочки для ланцюгових передач різних розмірів - хромування. Інструмент вимірювальний (калібри різьбові, скоби) - хромування. Кільця зубчасті з внутрішніми шліцами - хромування з перевіркою покривання на пористість та міцність. Кільця поршневі - пористе хромування, міднення. Кожухи і плати алюмінієві різної електро- і радіоапаратури - анодування. Колеса робочі, дифузори до електровентиляторів (зварні і клепані) - захисне емалювання. Корзини господарчі, підставки, захвати для банок - нікелювання, оцинкування. Корпуси, каркаси, обшивки до каркасів, краплевіддільники в складанні для виробів системи кондиціювання повітря (зварні і клепані) - захисне покривання. Маточини, маховики та рукоятки до них, панелі пультів керування до металорізальних верстатів - хромування, полірування. Обтічники - покривання з додатковими анодами. Пелюстки, контакти, штепсельні гнізда, штирі контактні - сріблення. Прес-форми і пуансони простої конфігурації - хромування з ізоляцією і простими допоміжними анодами. Рамки вибухозахист для кінескопів - нікелювання (підшар), оцинкування та пасивування. Сітки різного виду (крім дрібноструктурної) і фіксатори для спеціальних електронно-променевих трубок - виготовлення гальванопластичним методом. Труби діаметром до 200 мм - гальванічне покривання. Труби і балони - нікелювання. Фари і прожектори - сріблення гальванічне для підвищення відбиття світла. Хрестовини приладу - сріблення під калібр. Циферблати годинників - пасивування. Цоколі, штирки, стрижні, фланці різних електровакуумних приладів - нікелювання. Якорі осердь і осердя реле локомотивів - гальванічне покривання.