Категорія - Робітники |  Галузь - Оброблення металу
Інструкція для посади "Травильник 3-го розряду", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників . Випуск 42. Оброблення металу. Частина 1. Керівники, професіонали, фахівці, технічні службовці. Частина 2. Робітники. Книга 1. "Металеве лиття", "Зварювання металу". Книга 2. Розділи: "Волочіння, давлення, холодне штампування металу. Виробництво нагрівальних котлів, металевих резервуарів та подібних виробів", "Кування, пресування, високо- та низькотемпературне оброблення металу". Книга 3. Розділи: "Точіння, свердлування, фрезерування, інші види оброблення металів та матеріалів", "Покриття металів металами. Фарбування". Книга 4. Розділи: "Покриття металів неметалами: емалювання, фритування, інші види покриття", "Слюсарні та складальні роботи у виробництвах машин та устаткування"", що затверджен наказом Міністерства промислової політики України 22.03.2007 N 120. Погоджено Міністерством праці та соціальної політики України. Введено в дію з квітня 2007 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта без вимог до стажу роботи або повна загальна середня освіта та професійна підготовка на виробництві. Підвищення кваліфікації та стаж роботи за професією травильника 2 розряду - не менше 1 року.

Знає та застосовує у діяльності: будову устаткування різних типів, спеціальних пристроїв і середньої складності контрольно-вимірювальних приладів; процес травлення і очищення електролітичним і хімічним способом; способи травлення під блиск і мармур; всі види глибокого травлення; правила розрахунку швидкості травлення, температуру і склад ванн; правила визначення якості травлення зовнішнім оглядом та вимірювальними приладами; будову світлокопіювальних рам і правила роботи на них; методику застосування світлочутливої емульсії; будову фотохімічного устаткування; марки сталі, сортамент труб і балонів; склад, властивості розчинів і способи їх приготування.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Травить і нейтралізує деталі і вироби з різних матеріалів зі зберіганням заданих розмірів з важкодоступними внутрішніми поверхнями і деталі з різьбою, високовуглецевий дріт і калібрований метал. Виконує спеціальне травлення під мармур, матове, глянцеве та глибоке, розмірне травлення. Обробляє деталі і заготовки з різних металів і сплавів з додержанням установлених розмірів з ізоляцією місць, які не підлягають травленню. Травить деталі різних габаритів і конфігурацій з великою кількістю переходів. Виміряє глибину травлення мікрометром і індикатором. Виконує ступінчасте травлення деталей складних контурів у вигляді стільників. Виконує двостороннє травлення великогабаритних деталей, травлення на "вус". Розмічає місця, які підлягають травленню, за трафаретом, кресленням і методом світлокопіювання. Складає травильні розчини. Відбирає проби розчинів і передає їх в лабораторію на аналіз. Веде процес травлення, знежирення і фосфатування труб і балонів відповідно до установлених режимів. Веде процес травлення сортового прокату. Бере участь в процесі травлення листа в рулонах у ваннах травильних машин періодичної дії, листового, штабового і сортового прокату, якісних і спеціальних марок сталі, листа в рулонах на безперервних агрегатах, а також листового металу для підготовки його до покривання. Забезпечує правильне проходження штаби через травильні ванни та регулює роботу парових, водяних і кислотних засувок і бризкалок на травильних агрегатах. Бере участь в ремонті травильних агрегатів.

Приклади робіт
Виводи електровакуумних приладів - хімічне і електрохімічне травлення. Вироби і деталі, які працюють в жорстких умовах експлуатації (автомобілі, велосипеди тощо) - оброблення в гарячих розчинах фосфорнокислих солей заліза для створення фосфатного шару. Вироби посудні складної конфігурації і великого габариту (чайник, кофейник) - травлення, нейтралізація під емалювання. Деталі великогабаритні складної конфігурації бронзові (спіралі, хвилеводи) - травлення. Деталі для годинникових механізмів з кольорових металів - декоративне травлення з наступним пасивуванням. Деталі і вузли електровакуумних приладів різної конфігурації і розмірів - травлення, хімічне і електрохімічне полірування. Інструмент - травлення під товстошарове хромування. Кришки люків - травлення окремих місць на задану товщину. Мідь в бухтах, прокат - травлення на гачковому конвеєрі. Обшивки стільникових конструкцій - ступінчасте травлення з витримкою перемичок. Прокладки - двостороннє, клиноподібне травлення. Сталі жароміцні і сплави кольорових металів - травлення для виявлення макроструктури. Шестірні дрібномодульні точні, золотники, поршні, шкали з різних кольорових металів і сплавів - травлення зі зберіганням розмірів. Штаби, листи, рулони, прутки з кольорових металів і сплавів - травлення.