* *

 Категорія - Робітники |  Галузь - Професіі працівників МНС України
Інструкція для посади "Рятувальник", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 89. МНС України", що затверджен наказом МНС України 01.12.2009 р. N 808. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України 01.12.2009 р.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Рятувальник вищої категорії. Повна загальна середня освіта та професійне навчання з отриманням освітньо-кваліфікаційного рівня "кваліфікований робітник" за робітничою професією "рятувальник". Стаж роботи за професією рятувальника 1 класу - не менше 2 років. Іспит при проходженні атестації. Рятувальник 1-го класу. Повна загальна середня освіта та професійне навчання з отриманням освітньо-кваліфікаційного рівня "кваліфікований робітник" за робітничою професією "рятувальник". Стаж роботи за професією рятувальника 2 класу - не менше 2 років. Іспит при проходженні атестації. Рятувальник 2-го класу. Повна загальна середня освіта та професійне навчання з отриманням освітньо-кваліфікаційного рівня "кваліфікований робітник" за робітничою професією "рятувальник". Стаж роботи за професією рятувальника 3 класу - не менше 2 років. Іспит при проходженні атестації. Рятувальник 3-го класу. Повна загальна середня освіта та професійне навчання з отриманням освітньо-кваліфікаційного рівня "кваліфікований робітник" за робітничою професією "рятувальник". Стаж роботи за професією рятувальника - не менше 2 років. Іспит при проходженні атестації. Рятувальник. Повна загальна середня освіта та професійне навчання з отриманням освітньо-кваліфікаційного рівня "кваліфікований робітник" за робітничою професією "рятувальник". Без вимог до стажу роботи. Особисті вимоги. Наявність сертифікату щодо придатності за станом здоров'я до роботи з використанням засобів захисту органів дихання.

Знає та застосовує у діяльності: статутні та нормативні документи, що регламентують функціонування воєнізованих аварійно-рятувальних служб; права та функціональні обов'язки рятувальників під час проведення аварійно-рятувальних робіт; вимоги до рятувальників; інструкції, положення та інші керівні документи, які регламентують правила проведення аварійно-рятувальних робіт та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій; техніку, технічні засоби, оснащення та устатковання, які є в розпорядженні взводу, відділення і використовуються під час аварійно-рятувальних робіт; виробничі потужності та режими роботи устатковання; типові плани ліквідації можливих аварій; правила охорони праці, виробничої санітарії та пожежної безпеки.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Рятує людей під час проведення аварійно-рятувальних робіт. Надає долікарську допомогу постраждалим у разі нещасних випадків та отруєння шкідливими речовинами. Виконує роботи з ліквідації аварій, наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Проводить розвідку, пошук постраждалих і первинну оцінку оперативної обстановки на місці надзвичайної ситуації, моніторинг навколишнього середовища у газонебезпечних місцях під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Визначає рівень безпеки під час виконання газонебезпечних, вибухонебезпечних і газоелектрозварювальних робіт у приміщеннях, підвалах, колодязях тощо. Бере участь у планових тренуваннях із застосуванням індивідуальних засобів захисту органів дихання і тіла, спеціального оснащення та спорядження у газодимних камерах, навчально-тренувальних комплексах, на навчальних полігонах з відпрацюванням способів рятування людей, практичної взаємодії з іншими рятувальниками в аварійних ситуаціях. Здійснює профілактичний огляд, налагоджування, дрібний ремонт засобів захисту та іншого спорядження, технічне обслуговування і ремонт аварійно-рятувальних засобів, техніки та оснащення. Вивчає плани ліквідації аварій на об'єктах, що обслуговуються.