Категорія - Робітники |  Галузь - Водний транспорт. Розділ 'Морський транспорт'
Інструкція для посади "Матрос 1-го класу", представлена на сайті www.borovik.com, відповідає вимогам документу - "ДОВІДНИК кваліфікаційних характеристик професій працівників. ВИПУСК 67. Водний транспорт. Розділ "Морський транспорт"(Із змінами і доповненнями, внесеними наказами Міністерства транспорту та зв'язку України N 189 від 10.05.2005 р., N 671 від 06.08.2007 р.). Видання друге, доповнене, перепрацьоване станом на 06.08.2007 рік", що затверджен наказом Міністерства транспорту України 10.12.2001 р. N 863. Погоджений Міністерством праці та соціальної політики України.
Статус документа - 'діючий'.

Кваліфікаційні вимоги
Повна загальна середня освіта та професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації та стаж роботи на суднах за професією матроса 2 класу - не менше 9 місяців (для матроса з кваліфікацією "able seaman" упродовж останніх 3 років). Екзаменаційні випробування за вимогами щодо компетентності згідно з Кодексом про підготовку й дипломування моряків та несення вахти (ПДМНВ) на право одержання свідоцтва про кваліфікацію та інших документів.

Знає та застосовує у діяльності: принцип дії та правила використання основних типів магнітного та гірокомпасів; правила керування стерном судна в різноманітних умовах, перехід з автоматичного керування стерном на ручне й навпаки; процедури несення безпечної вахти; правила подавання та приймання сигналів, розташування місць зберігання аварійно-рятувального майна, засобів пожежогасіння, сигнальних ракет та їх використання; правила експлуатації шлюпок і плотів, трапів і сходень, люкових закриттів, вантажних і якірно-швартовних пристроїв; види, призначення й правила експлуатації обладнання, яке використовується для виконання суднових робіт; найменування, призначення, терміни випробувань і правила експлуатації простого й складного такелажного, слюсарського й малярного (ручного й механізованого) інструменту, пристроїв та оснастки; гранично допустимі концентрації шкідливих речовин, які виділяють основні види вантажів, палива, гази; способи визначення вантажності та допустиме навантаження такелажних пристроїв; будову й призначення рухомого, стоячого такелажу суден і оснастку суднових вантажопідйомних пристроїв; способи запобігання деформації вантажу; підготовку тросів до прийому негабаритних вантажів; правила складання вантажів і встановлення підкладок під вантаж та стропи; способи в'язання морських вузлів, плетіння мат і доріжок, виготовлення й встановлення кранців, штормтрапів, пластирів; способи ручного й механізованого обчищення поверхонь і нанесення лакофарбових матеріалів; систему сигналів під час роботи в приміщеннях і танках, що погано вентилюються; розташування баластних танків і танків прісної води, їх мірильних повітряних труб і мірильних труб вантажних приміщень; основні дії щодо захисту природного навколишнього середовища; англійську мову (морську специфіку) в обсязі, необхідному для розуміння команд.

Характеристика робіт, завдання та посадові обов'язки
Несе ходову навігаційну вахту на містку й стоянкову вахту біля трапу згідно із судновим розкладом (матрос із кваліфікацією "able seaman" несе ходову навігаційну вахту у вузькостях, районах інтенсивного руху, складних метеорологічних умовах). Керує стерном та виконує команди, що подаються на стерно, включаючи команди англійською мовою. Проводить належні візуальні та слухові спостереження. Бере участь у суднових роботах, роботах з технічного обслуговування корпусної частини (включаючи роботи на висоті й за бортом), підготовці вантажних пристроїв і приміщень до вантажних операцій. Відкриває й закриває вантажні трюми, які обладнано механізованими люковими закриттями. Облаштовує вантажний пристрій і здійснює огляд такелажу. Бере участь у швартовних роботах згідно із судновим розкладом, керує палубними механізмами. Вимірює рівень води в цистернах, ллялах, танках, вміє маніпулювати основними приводами клінкетів на палубах. Керує спусканням та підняттям рятувальних та робочих шлюпок, рятувальними шлюпками на веслах, під парусами, із мотором, ручним механічним приводом. Обслуговує ходові, рейдові та сигнальні вогні судна. Веде переговори за допомогою світлових та прапорових сигналів. Стежить за справним станом протипожежних, аварійних і рятувальних засобів. Виконує розбиття лотліній та вимірює глибину ручним лотом. Виконує такелажні, парусні, малярні та інші суднові роботи з використанням засобів малої механізації. Забезпечує чистоту й порядок в штурманській та рульовій рубках, належне утримання й зберігання сигнальних прапорів і знаків, ручних лотів і ручного туманного горну.